Piękna Włoszka – Alfa Romeo Alfetta

708

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alfa Romeo Alfetta

Alfa Romeo Alfetta – sukces po włosku

W maju 1972 roku w malowniczych Włoszech zadebiutował nowy model – Alfa Romeo Alfetta. Nazwa auta została zaczerpnięta od mistrzowskiego modelu Formuły 1 – Alfy Romeo Tipo 159 Alfetta walczącego na torach w połowie XX wieku. Mogłoby to sugerować samochód sportowy, jednak Alfetta była pięcio-osobowym sedanem klasy średniej-wyższej. Auto miało bardzo odważną jak na tamte czasy sylwetkę w związku z czym było sporo wątpliwości jak się przyjmie na rynku. Obawy jak się okazało były niepotrzebne, bo Alfa Romeo Alfetta bardzo szybko stała się hitem. Efektem tego było wprowadzenie zaprojektowanej przez ItalDesign wersji Coupe oznaczonej emblematem GT. Pierwsza GT zjechała z linii montażowej 2 lata po debiucie sedana. W okresie całej produkcji sprzedano prawie 450 tys. sedanów oraz ponad 137 tys. wersji GT (w tym GTV).

Alfa Romeo Alfetta
Alfa Romeo Alfetta – w katalogu

Alfa Romeo Alfetta – technologia prosto ze sportu

W Alfa Romeo Alfetta zastosowano rozwiązania technologiczne znane dotychczas z aut sportowych i wyścigowych. Z rozwiązań technologicznych trzeba wyróżnić tak zwany układ transaxle (trans-osiowy), który pozwolił na optymalne rozmieszczenie masy poprzez umieszczenie skrzyni biegów i sprzęgła przy tylnej osi. Producentowi udało się uzyskać idealny rozkład masy po 50% na przód i tył. Dociążenie tyłu pozwalało na szybszą i bardziej kontrolowaną jazdę oraz większą przestrzeń z przodu. Koleją nowością było przesunięcie tylnych tarcz hamulcowych, które umiejscowiono przy przekładni. Idealne prowadzenie umożliwiło połączenie świetnego układu napędowego z innowacyjnym zawieszeniem. Przednie – resorowane drążkami skrętnymi oraz tylne zawieszenie de Dion zmodyfikowane przez inżynierów Alfy.

Alfa Romeo Alfetta GTV2000
Alfa Romeo Alfetta GTV2000

Silniki – od 82 do 233KM

W Alfetta zastosowano silnik o pojemności 1,8. Czterocylindrowa jednostka generowała około 115KM i była w stanie rozpędzić pojazd do 180km/h. Następnie silnik przeszedł modyfikacje dzięki czemu jego moc zwiększyła się o 7KM. W 1976 roku rozszerzono paletę silników. Wprowadzono do sprzedaży silniki o pojemności 1,6l (109KM) oraz 2-litrową jednostkę (122KM, lepszy moment obrotowy niż w wersji 1,8l). Wraz z rozwojem jednostek napędowych GT z silnikiem 2 litrowym silnikiem zyskała w nazwie „V”. Pełna nazwa tego modelu brzmiała Alfa Romeo Alfetta GTV (Gran Turismo Veloce). W wolnym tłumaczeniu „Veloce” znaczy szybki. Właśnie GTV w kolejnych latach zamontowano widlaste 6-cylindrowe silniki o pojemności 2,5l o mocy nawet 233KM. Najbardziej unikatową wersją była 8-cylindrowa wersja o pojemności 2,6l – wyprodukowano ich tylko 20 sztuk. Ich osiągi jak na tamte czasy były niesamowite – 230km/h prędkości maksymalnej i 7,5 sekundy do setki. Oprócz jednostek benzynowych były dostępne 2 wersje wysokoprężne generujące 82 i 95KM.

Przeczytaj także Lancia Delta – rasowy kompakt prosto z Włoch

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia