Obniżki cen paliw w 2018 roku – zapłacimy więcej?

0
716
obnizki cen paliw 1

Obniżki cen paliw w 2018 roku – zapłacimy mniej czy więcej?

Początek roku zaskoczył kierowców wieloma obniżkami cen paliw. Już w pierwszych tygodniach stycznia mogliśmy zaobserwować wiele obniżek, które pozytywnie wpłynęły na zasobność naszych portfeli. Czy ten trend się utrzyma? Czy będą kolejne obniżki cen paliw, dzięki którym zaoszczędzimy? Zdaniem ekspertów ten trend nie utrzyma się zbyt długo.

Obniżki cen paliw na początku roku zaskoczyły

obnizki cen paliwPierwsze miesiące roku przywitały nas dużymi obniżkami cen paliw. W połowie lutego za 95-oktanową benzynę płaciliśmy ok. 4,77 zł, natomiast za olej napędowy ok 4,63. Ceny paliw na rynku europejskim są najniższe od niemal pół roku, a przyczyn obniżek można szukać w Stanach Zjednoczonych.

Wydobycie ropy naftowej w USA w lutym było najwyższe w historii. Dzięki łupkowej rewolucji Stany powoli stają się największym producentem tego surowca na świecie. Analitycy przekonują, że wydobycie ropy w Stanach już niedługo przewyższy poziom wydobycia w Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Rynki hurtowe i detaliczne są silnie ze sobą powiązane. To właśnie dlatego cena benzyny PB95 oraz oleju napędowego spadła nawet i kilkadziesiąt groszy na litrze. Eksperci nie są jednak pewni, czy obniżki cen paliw będą się pogłębiać. Już dziś mówi się, że mimo większego wydobycia, ceny mogą diametralnie wzrosnąć.

Obniżki cen paliw – koniec oszczędności na stacjach?

obnizki cen paliwBezpośredni wpływ na ceny paliw na naszych stacjach ma sytuacja międzynarodowa. Niestety jakiekolwiek napięcia, konflikty oraz niestabilne kursy walut bardzo szybko widoczne są na naszych stacjach benzynowych.

Jedną z przyczyn wzrostu mogą być antyrządowe manifestacje w Iranie. Mimo dużego wydobycia, zapasy ropy naftowej w USA znacznie spadły. Kolejną, dość istotną przyczyną jest także nieznaczny wzrost kursu dolar – złotych. Niski kurs dolara z początku roku jest już historią, ponieważ cena amerykańskiej waluty wzrosła.

Obniżki cen paliw – czy możemy być spokojni?

obnizki cen paliwTuż przed Wielkanocą kierowcy przekonali się, że ceny paliw rosną. Podaż w Wenezueli, sankcje na Iran oraz coraz większy światowy popyt na ropę naftową sprawiają, że za paliwo płacimy coraz więcej.

W pierwszym kwartale kierowcom udało się znacznie oszczędzić na paliwie. Niestety obecne prognozy nie są już tak pozytywne. Choć nie musimy obawiać się, że ceny przekroczą akceptowalny poziom, to nie warto się spodziewać, że niespodziewanie spadną.

Kolejną przyczyną braku obniżki cen paliw może być również ustawa o biopaliwach, której projekt został przyjęty przez komitet RM. Na rzeczywiste konsekwencje tego projektu przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Przeczytaj również:

PRL – kto pamięta kultowe stacje CPN?