System eCall – automatyczne wzywanie pomocy

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

system eCall

System eCall – automatyczne wzywanie pomocy

Od 1 kwietnia 2018 roku weszła w życie kolejna zmiana przepisów mówiących o obowiązkowym wyposażeniu nowych samochodów. Od tego dnia każdy nowy samochód sprzedawany w Unii Europejskiej musi być obowiązkowo wyposażony w system eCall. Jest to system, który w razie wypadku automatycznie wezwie pomoc. Do poprawnego działania systemu w całej Unii, w tym także w Polsce, stworzono odpowiednią infrastrukturę techniczną zapewniającą prawidłowe funkcjonowanie tego systemu. Głównym jego celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków.

System eCall – jak to działa?

system eCall
Schemat działania systemu eCall, Tomasz Kaminski -Instytut Transportu Samochodowego, CC BY-SA 3.0

Głównym zadaniem tego systemu jest powiadomienie służb ratunkowych w razie wypadku. Podczas codziennej jazdy pozostaje on w trybie uśpienia i nie wysyła żadnych komunikatów. Jednak w momencie zaistnienia zdarzenia drogowego bądź kolizji aktywuje się i wysyła powiadomienie. System informacje o tym co się dzieje pozyskuje z różnych czujników zainstalowanych w samochodzie oraz z akcelerometra. Warte odnotowania jest to, że nie musi dojść do aktywacji poduszek powietrznych, żeby system się aktywował. W ramach tego systemu możemy także ręcznie wezwać pomoc. Jeżeli podczas jazdy będziemy świadkami jakiegoś zdarzenia drogowego, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk żeby połączyć się z centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Po każdorazowej aktywacji systemu Centrum powiadamiania Ratunkowego otrzyma niezbędne informacje w celu lokalizacji zdarzenia drogowego. Przede wszystkim zostaną tam  wysłane informacje o : numerze identyfikacyjnym pojazdu, jego położeniu, kierunku jazdy, czasie zdarzenia, liczbie podróżujących osób oraz rodzaju stosowanego paliwa. Dane z systemu będą wykorzystywane także na potrzeby zaawansowanych procedur sterowania ruchem.

System eCall – gdzie musi być zamontowany?

Według obowiązujących już przepisów system eCall we wszystkich nowych samochodach osobowych czyli pojazdach wyposażonych w osiem miejsc siedzących dla pasażerów z wyłączeniem fotela kierowcy. Ponadto system musi być obowiązkowo zainstalowany we wszystkich samochodach dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Każdy pojazd niezależnie od segmentu do jakiego jest przypisany, musi być wyposażony w ten system. Czyli zarówno auta klasy premium jak i samochody niskobudżetowe.

Sysetm eCall – jakie niesie ze sobą korzyści?

Według unijnych urzędników główną zaletą nowego systemu jest skrócenie czasu powiadamiania o zaistniałym zdarzeniu drogowym. Dzięki temu czas reakcji służb ratowniczych może skrócić się nawet o 40, a nawet 50%. Z kolei skrócenie czasu reakcji ma się przełożyć na mniejszą liczbę ofiar. Według wyliczeń liczba ofiar śmiertelnych ma zmniejszyć się o 4%, a liczba osób ciężko rannych nawet o 6%. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się już po jakimś czasie funkcjonowania tego systemu na drogach.

Zobacz również: Zmiany w przepisach – obowiązkowe wyposażenie aut

Brak postów do wyświetlenia