Minęło 97 lat od stworzenia firmy nim z taśmy produkcyjnej bawarskiej marki zjechał pierwszy przez nich masowo produkowany samochód elektryczny – BMW i3. Historia BMW sięga 1916 roku kiedy to Gustav Otto i Karl Rappa rozpoczęli działalność w sektorze … lotniczym. Wielu fanów niemieckiego koncernu nie wie, że BMW powstało jako przedsiębiorstwo produkujące silniki do samolotów. Logo, które przeszło kilka “liftingów” wciąż przypomina główną koncepcję – krąg śmigła w barwach Bawarii. Czasy wojny, ograniczenia wprowadzane przez władze spowodowały, że trzeba było zmienić strategię. Rangę producenta samochodów BMW uzyskało dopiero w 1928 roku. I przede wszystkim wtedy – w fazie rozwoju, kształtowania, zmian rynkowych, politycznych i społecznych władze BMW musiały pokazać elastyczność, wytrwałość i nieustannie dążyć do przodu mimo wielu kryzysów oraz ograniczeń. Może właśnie dzięki trudnym początkom i odpowiedniej wiedzy przekazywanej następnym pokoleniom, właściciele bawarskiej marki potrafią w jasny sposób wyznaczać cele i od wielu lat są na topie odpowiadając na oczekiwania rynkowe. Jakie są obecne oczekiwania? Prezes BMW AG Harald Krueger bez wahania odpowiada – samochody elektryczne.
BMW I – początki sięgają lat 70-tych.
Monachium, Igrzyska Olimpijskie 1972. Co to ma do samochodów? Teoretycznie nic. A praktycznie główna arena igrzysk mieści się koło siedziby BMW. I właśnie na tej arenie swój debiut miała pierwsza elektryczna “bawarka”. 44 konny silnik Boscha, zasięg do 60KM w perfekcyjnych warunkach oraz prędkość maksymalna 100 km/h. Osiągi BMW 1602 może nie robią wrażenia, ale na pewno otworzyły drogę do dalszego rozwoju i pokazały możliwości. Następnie powstawały kolejne prototypy BMW LS Electric, 325iX, Z11, E1 i kilka innych aż do bardziej współczesnych czasów i serii BMW I. W 2013 roku zadebiutował pierwszy w historii oferowany w seryjnej produkcji BMW i3. Samochód od początku cieszył się dużym zainteresowaniem, klienci zamawiali auto już długo przed premierą i model ten do dziś notuje bardzo dobre wyniki sprzedaży i jest jednym z najlepiej sprzedających się elektryków w Polsce. Realny zasięg dzisiejszych I3 oscyluje gdzieś na poziomie 200 KM. Silnik osiąga moc na poziomie 170KM, a 100 km/h osiąga w niewiele ponad 7 sekund. Oczywiście wprost proporcjonalnie do dobrych osiągów i wykorzystaniu pełnej mocy, zasięg BMW I3 zmniejsza.
BMW I – I co dalej?
Przyszłość BMW to zdecydowanie elektryczność. Przygoda z elektrycznymi samochodami zamieni się w codzienność. Harald Krueger deklaruje, że w 2025 roku, co 4 samochód będzie wyjeżdżał z salonów ze zelektryfikowanym napędem. W 7 lat ma powstać 25 nowych lub odświeżonych modeli z silnikiem w pełni elektrycznym (12) lub hybrydowym. W “elektrycznej” ofercie znajdziemy nie tylko małe czy średnie modele, ale też duże suvy i limuzyny. W 2020 ma się odbyć premiera w pełni elektrycznej X3. Oczywiście możemy też spodziewać się sportowych odmian, czyli popularnych eMek w zelektryfikowanych wersjach. Największym problemem wciąż pozostaje zasięg. Odpowiedzią na to ma być plan inwestycyjny BMW, który zakłada wydatek 200 milionów euro w rozwój baterii. Zakładany zasięg to nawet 700 kilometrów. To będzie nowy rozdział w długiej i pięknej historii BMW, a nazwy od i1 do i9 (również dla wersji terenowych oznaczenia iX) są już zastrzeżone w urzędzie patentowym. Czy oznacza to, że zobaczymy zupełnie nowe modele? Z pewnością – pytanie tylko jakie i kiedy.
Przeczytaj również Zarząd Škody stawia na elektromobilność.