Przygotowanie auta na wiosnę – niezbędne czynności

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przygotowanie auta na wiosnę

Przygotowanie auta na wiosnę – niezbędne czynności

Wiosna już na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Ta pora roku to także czas, kiedy w szczególny sposób powinniśmy zadbać o nasz samochód. Przygotowanie auta na wiosnę jest bardzo istotne, ponieważ w przyszłości oszczędzi nam wielu kłopotów również związanych z eksploatacją samochodu. Poza kontrolą stanu mechanicznego i płynów eksploatacyjnych, powinniśmy także zadbać o aspekt estetyczny naszego samochodu. Oto garść porad związanych z wiosennym przygotowaniem samochodu.

Przygotowanie auta na wiosnę – dokładnie umyj nadwozie

przygotowanie auta na wiosnę
Myj w taki sposób, aby usunąć resztki soli

Zimowe warunki atmosferyczne powodują to, że podczas jazdy na karoserii naszego samochodu osadza się spora ilość zanieczyszczeń. Wśród nich największym zagrożeniem jest sól, którą drogowcy używają do posypywania ulic i dróg. Sól drogowa pozostawiona dłuższy czas na karoserii może przyśpieszyć pojawianie się korozji, szczególnie w miejscach trudno dostępnych oraz takich gdzie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne powłoki lakierniczej. Podczas mycia samochodu pamiętajmy przede wszystkim o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich zakamarków naszego nadwozia. Dla poprawy komfortu podróżowania możemy także wyczyścić wnętrze naszego samochodu. Również tam  mogła osadzić się sól, szczególnie na wycieraczkach i dywanikach.

Po dokładnym wymyciu nadwozia nie zapomnijmy także o użyciu preparatów konserwujących i zabezpieczających powłokę lakierniczą. Dzięki nim w przyszłości bród nie będzie się tak mocno przyklejał do karoserii oraz łatwiej się go pozbędziemy.

Przygotowanie auta na wiosnę – pamiętaj o wymianie opon

przygotowanie auta na wiosnę
Wiosna to idealny okres na wymianę opon

Wymiana opon to jedna z pierwszych czynności na jaką decydują się kierowcy wiosną.Wedle tego co mówią eksperci, powinniśmy pomyśleć o zmianie opon gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni powyżej zera. Eksploatacja opon zimowych przy wyższych temperaturach wpływa na obniżenie ich parametrów jezdnych oraz przyspiesza zużycie. Jest to związane z tym, że mieszanka gum stosowana w oponach zimowych znacznie szybciej się nagrzewa.

Przygotowanie auta na wiosnę – zadbaj o układ klimatyzacji

Okres wiosenny to idealny czas na to, aby dokonać przeglądu układu klimatyzacji i wentylacji w naszym samochodzie. Zimą najbardziej narażony na działanie wilgoci jest przede wszystkim filtr kabinowy. Jego niesprawność może wpływać na obniżenie komfortu jazdy poprzez zwiększone problemy z odparowaniem szyb wewnątrz auta. Ponadto zawilgocony filtr kabinowy może być siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii. Pamiętajmy także o skontrolowaniu sprawności działania układu klimatyzacji. Sprawna klimatyzacja poza tym, że schładza powietrze to także w znacznym stopniu je osusza. Sprawny układ wentylacji w samochodzie jest także bardzo ważny w przypadku alergików, ponieważ nie dopuszcza do wnętrza samochodu różnej maści alergenów.

Przygotowanie auta na wiosnę – skontroluj wycieraczki

przygotowanie auta na wiosnę
Pamiętaj o skontrolowaniu wycieraczek

Odpowiednia widoczność to podstawa. Zapewnić ją mogą jedynie sprawne wycieraczki. Są one narażone na zniszczenie szczególnie zimą, ponieważ niejednokrotnie zdarza się nam odśnieżyć przednią szybę za ich pomocą. W przypadku kontaktu z lodem i zwiększonym tarciem, mogły zostać uszkodzone pióra wycieraczek co bezpośrednio przekłada się na efektywność zbierania wody. Jeżeli po zimie nasze wycieraczki straciły na efektywności, warto pomyśleć o wymianie piór.

Przygotowanie auta na wiosnę – wymień płyny eksploatacyjne

Na wiosnę warto także skontrolować stan płynów eksploatacyjnych. W szczególności mowa tutaj o płynie hamulcowym, który bezpośrednio odpowiada za nasze bezpieczeństwo. W profesjonalnym zakładzie możemy zmierzyć temperaturę jego wrzenia. Naszą uwagę powinniśmy także skupić na płynie chłodniczym oraz poziomie płynu w układzie wspomagania. Układ ten zimą był narażony na dużo cięższe warunki pracy. Na koniec nie zapomnijmy o wymianie zimowego płynu do spryskiwaczy na letni. W wyższych temperaturach na zewnątrz jest dużo bardziej efektywny.

Zobacz też: Kierowco uważaj – rowerzyści wyjeżdżają na drogi

 

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia