Subaru Impreza Boxer Lineartronic 156KM

672

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Subaru Impreza Boxer Lineartronic

Subaru Impreza Boxer Lineartronic

Subaru najbardziej kojarzone jest z Imprezą, to najlepszy wózek do rajdu i na drogi. Niestety zawsze był kojarzony ze sportem ekstremalnym więc nie wszyscy chcieli go kupować tym bardziej że bryła nadwozia była identyczna. Teraz to się zmieniło, to co sportowe to WRX albo ST a Impreza otrzymała inną bryłę nadwozia.  Wygląda jak coś pomiędzy hatchbackiem a kombi, jest dużo przestronniejsza od poprzedniczki choć wsiadając czujemy że jest nisko zawieszona. Stała się samochodem rodzinnym ale zawieszenie, napęd i prowadzenie zostawia rodzinną konkurencję daleko w tyle. To sprawia że przy normalnej eksploatacji jest to samochód niezwykle bezpieczny. Do wyboru mamy starego znajomego czyli boxer na benzynę, Subaru Impreza Boxer Lineartronic to też bezstopnioa skrzynia.

Zaletą tego typu silnika jest jego położenie, położenie to powoduje obniżenie środka ciężkości a dokładając do tego symetryczny układ napędowy jest to auto neutralne w prowadzeniu więc zachowuje się nie jak osobówka a raczej jak auto sportowe. Pewność prowadzenia jest nadzwyczajna, czujemy pełną i pewną kontrolę nawet przy dużych szybkościach na mokrej nawierzchni między innymi poprzez symetryczny napęd. Co znaczy symetryczny układ napędowy? Według Subaru to takie rozlokowanie mechanizmów układu napędu 4×4 że ma symetrię osiową wzdłużną i poprzeczną czyli rozkład mas jest idealny. To co testujemy teraz jest prostsze, tańsze, lżejsze i mniej niezawodne. Nie wyszło Japończykom z dieslami, były problemy i chyba je definitywnie wycofają, boxery benzynowe są niesamowicie niezawodne, to powinni wykorzystać. Kolejnym nowum jest to że Subaru zamierza stosować wyłącznie bezstopniowe skrzynie biegów, ich konstrukcja jest bezkonkurencyjna.

Subaru Impreza Boxer Lineartronic

okiem technicznym

Subaru Impreza Boxer Lineartronic – Silnik/skrzynia

Silnik w naszym testowym Subaru XV to benzynowy boxer po raz pierwszy z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Kiedy takie zasilanie jest już powszechne Subaru jako jedno z ostatnich dołącza do wszystkich, i dobrze, wolimy benzynę niż diesle. Ten krok potwierdza skoncentrowanie się na silnikach benzynowych. Podniesiono lekko moc do 156 KM przy 6200 obr/min, moment maksymalny to 196 Nm przy 4000 obr/min. Niestety nie odczujemy dużej różnicy w stosunku do poprzedniej wersji bo to tylko 6KM. Wartości nie są monstrualne ale właśnie dla tego mamy tu skrzynię bezstopniową która utrzyma silnik w optymalnych warunkach obciążeniowych. Jeśli przyspieszamy gwałtownie ona utrzyma silnik pomiędzy prędkością obrotową maksymalnego momentu obrotowego a maksymalnej mocy. Wtedy mamy największą dynamikę, kiedy jedziemy spokojnie np. używając aktywnego(świetnego) tempomatu okaże się że przy 90km/h mamy 1400 obr/min. Wartość niespotykana w benzynowcach, bardzo pomaga w obniżeniu zużycia paliwa ale z tym zużyciem nie jest najlepiej.

Subaru Impreza Boxer Lineartronic

Subaru Impreza Boxer Lineartronic – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu to kolumny McPherson ze sprężynami śróbowymi a z tyłu jest wielowahaczowe amortyzatory są gazowe co daje bardzo dobre trzymanie drogi ale i bezdroża. Hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarczowe wentylowane. Koła 225/40×18 są wystarczające i mają o cal większą średnicę felgi. Taki typ zawieszenia przy tak niskim profilu opon zachowuje się rewelacyjnie, pomimo opon zimowych jakie mieliśmy na naszej testówce zachowanie na drodze było lepsze jak u większości aut z oponami letnimi. Możemy sobie więc wyobrazić jak to auto musi się zachowywać na drodze mając dobre letnie kapcie.

Subaru Impreza Boxer Lineartronic

Subaru Impreza Boxer Lineartronic – Ekonomia

I tu właśnie widać zalety bezstopniowej skrzyni biegów, okazuje się że w trasie przy 90km/h mamy jedynie 1400 obr/min. Komputer od skrzyni zawsze kombinuje tak by silnik pracował na najniższych obrotach bo ekonomia tego wymaga. To samo w przypadku dynamiki, jeśli chcemy przyspieszać to ustawi obroty pomiędzy momentem a mocą maksymalną. To jednak nie powoduje że będziemy zachwyceni ekonomią, średnie zużycie zimą przy normalnej jeździe musi być powyżej 8l/100km. Nawet w trasie nie udało nam się z Krakowa do Wawy zejść poniżej 7.5l/100km, oczywiście mówię o normalnej jeździe nie jak ciotka. Niestety Subaru nigdy nie było ekonomiczne ale ten samochód bije na głowę konkurencję pod wieloma innymi względami. Cena jego też nie jest przerażająca bo za stówkę mamy duże rodzinne auto w dobrym wyposażeniu.

Subaru Impreza Boxer Lineartronic
1400 obr/min i 90km/h tak to nawet diesle nie mają a to benzyna i to atmosferyczna

zobacz jak z tym napędem jeździ XV

https://youtu.be/QgOL7jb2GB4

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia