Dacia Duster dCi 110KM 4×4

848

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczny Zakup Dacia Duster dCi 110KM 4×4

Dacia Duster dCi 110KM 4×4

Dacia w 1999 roku została przejęta przez Renault, to jakby powtórne narodziny tego rumuńskiego producenta. Powtórne ponieważ w 1966 roku zbudowano fabrykę która dwa lata później rozpoczęła współpracę właśnie z Renault. Rumunia jako państwo tzw. Demoludów czyli kraj zależny od Rosji Sowieckiej nie mogli podejmować samodzielnych decyzji gospodarczych. W tamtych czasach za Żelazną Kurtyną jedynie Francja i Włochy gdzie były silne partie komunistyczne mogły robić interesy z demoludami. Sowieci w ten sposób wspierali ich licząc na wpływy w Europie Zachodniej. Technologie oczywiście zawsze były przestarzałe, u nas był to fiat 125 a w Rumunii była to Dacia 1300 czyli Renault 12.  Tak więc na progu nowego tysiąclecia Francuzi postanowili wzorek VW zrobić sobie tanią markę która nie popsuje im rynku. Oczywiście właśnie tam miały być lokowane przestarzałe ale jeszcze nie wyeksploatowane do cna technologie.

Jak popatrzycie na Dacię Logan to wypisz wymaluj Dacia 1300 czy Renault 12 z lat 60-tych tyle że w nowym wydaniu. Bazując na resentymencie lokalnego rynku zaczęli powoli zwiększać gamę aż powstał DUSTER nie mający pierwowzoru w Dacii. Tak powstał model który z brzydkiego kaczątka stał się topowym SUVem u nas. Model ten znalazł w Polsce ponad 8 tys nabywców co stawia go w roli lidera rynku, dzięki temu okazało się że stare technologie mogą jeszcze być w niej lokowane ale zaczęli Dustera kupować wymagający klienci bo auto jest ładne i tanie. Tak trafiły do Dustera rozwiązania najnowsze jakie możemy znaleźć np. w KADJARZE, w tym przypadku Dacia Duster dCi 110KM 4×4 ma identyczny napęd.

Dacia Duster dCi 110KM 4x4

teraz okiem technicznym

Dacia Duster dCi 110KM 4×4 – Silnik/skrzynia

Auto nowe a tu niespodzianka, stary dobry znajomy 1.5 dCi znany i z Renaulta i z Nissana z różnych modeli o różnej mocy. Silnik nie jest ferią nowinek technologicznych, nie zachwyca kulturą pracy ale wyrósł już dawno z chorób wieku dziecięcego i możemy zapomnieć o jego istnieniu poza interwałami serwisowymi. 110KM jest generowanych przy 4tys. obr/min a 270Nm momentu mamy już od 1700 obr/min, nie są to wartości supersportowe ale da się jeździć dynamicznie. Skrzynia jest sześciobiegowym manualem z dobrze pracującymi synchronizatorami więc można szybko zmieniać biegi by uzyskać 11.4s do setki. Jest to możliwe ze względu na niską masę auta, poniżej 1350kg.

Dacia Duster dCi 110KM 4x4

Dacia Duster dCi 110KM 4×4 – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w poprzednich wersjach Dustera z przodu zamontowano kolumny MacPhersona a z tyłu belkę skrętną z wahaczami ze sprężynami śrubowymi. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak MacPhersonowi. Niezależnie od nacji i kontynentu jego kolumny są w co trzecim modelu auta, dziś najbardziej liczy się bezawaryjność i cena ale też i koszty eksploatacji. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu… niezpodzianka! Bębny, prawie bezobsługowe. Koła 215/60×17 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest co najmniej wystarczająca.

Dacia Duster dCi 110KM 4x4

Dacia Duster dCi 110KM 4×4 – Ekonomia

Oczywiście te wszystkie bzdurki o zużyciu na poziomie 3,9l/100km to żart, nam jedynie przy jeździe na wprost z jednostajną prędkością 80km/h udało się zrobić taki wynik. Każda chwila zmiany mocy, kierunku jazdy, hamowania okupiona była natychmiast wzrostem zużycia. Jeśli chcemy jechać normalnie w trasę gdzie trzeba hamować  wyprzedzać to musimy liczyć się z wynikiem 5,2L co i tak jest rewelacyjnym wynikiem. W mieście wzrasta to realnie o jakieś 20-25% i takie są realia, chyba to i tak nie dużo. Żaden SUV nie oferuje takiego zużycia paliwa więc Duster pod tym względem jest bezkonkurencyjny. Mi osobiście brak wersji topowej z lepszą deską rozdzielczą.

zobacz KADJARA, ma wiele wspólnych rozwiązań z Dusterem.

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia