Ciepłe zimy. Czy wymiana opon to przeszłość?

626

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wymiana-opon glowne

Ciepłe zimy. Czy era „wymiana opon” się już skończyła?

W tym roku na wiosnę musieliśmy czekać szczególnie długo. Mimo to, nie mogliśmy narzekać na zimę. Miasta nie były zasypane śniegiem, a pogoda rozpieszczała nas kilkustopniowym mrozem. Czy w związku z tym wymiana opon nie będzie już konieczna? Skoro za oknem niemal przez cały rok mamy temperaturę powyżej zera, może już niedługo będziemy jeździć wyłącznie na letnim ogumieniu?

Wymiana opon a bezśnieżna zima

wymiana oponZima bez śniegu to niemal standard. Już od kilkunastu lat zimy w Polsce cechują się łagodniejszą i zdecydowanie bardziej przyjazną pogodą. W związku z tym wielu kierowców zastanawia się nad sensem wymieniania opon. Wydaje się, że skoro jest ciepło i nie ma śniegu,to można cały czas jeździć na letnich. Jest to jednak błędne rozumowanie. Wymiana opon na zimowe to coś więcej niż tylko bezpieczeństwo na śniegu. Zimowe ogumienie zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza . A na to, że w grudniu czy styczniu odnotujemy wyższe wartości nie powinniśmy liczyć.

Wymiana opon – zima na letnich oponach

wymiana oponKiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, potrzebujemy zimowych opon i nie powinniśmy w to nigdy wątpić. W takich warunkach opony letnie stają się twarde i nie zapewniają właściwej trakcji, co może być przyczyną braku stabilności na drodze i poślizgów. Ponadto producenci w oponach zimowych stosują inny bieżnik. Pozwala on na szybsze odprowadzanie wody, a drobne nacięcia zapewnią lepszą przyczepność do oblodzonej i zaśnieżonej drogi.

Wymiana opon – kiedy zmienić na letnie?

Kiedy na początku kwietnia na naszych termometrach zobaczyliśmy 20 stopni Celsjusza, wszyscy hurtowo chcieliśmy wymieniać opony na letnie. Dlaczego? Pamiętajmy, że wyższe temperatury i zimowe ogumienie to tak naprawdę nic złego. Największym minusem takiej sytuacji jest znacznie szybsze zużycie opon. W żaden sposób nie wpływa to jednak na nasze bezpieczeństwo.

Wymiana opon – czy będzie nadal niezbędna?

Nie powinniśmy liczyć na to, że nagle wymiana opon będzie bezsensowna. W ten sposób dbamy przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo na drodze, a przecież to ono jest najważniejsze. Łagodne zimy i ciepłe wiosny możemy wykorzystać, aby płynie przejść w nowy sezon. Zadbajmy o wymianę opon wcześniej, aby uniknąć kolejek oraz zaoszczędzić czas i nerwy. Wówczas wymiana opon z pewnością nie będzie dla nas żadnym obciążeniem.

Przeczytaj również:
Obniżki cen paliw w 2018 roku – zapłacimy więcej?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia