Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?

1508

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?

Ulga latem, czy przyczyna chronicznego kataru? Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?

Mimo że sezon letni wciąż jeszcze jest przed nami, panujące na zewnątrz temperatury już dość mocno dają się we znaki, zwłaszcza kierowcom. Wnętrze samochodu, pozostawionego na nasłonecznionym parkingu, już teraz może rozgrzać się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Taka temperatura jest nie tylko nieprzyjemna i niekomfortowa, ale może też działać dekoncentrująco, skutecznie odciągając uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja – niegdyś luksus zarezerwowany dla właścicieli limuzyn z segmentu E i F, dziś dodatek dostępny nawet w najmniejszych hatchbackach, sygnowanych przez budżetowe marki. Niestety, nieumiejętnie używana, wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?

Winna klimatyzacja, czy użytkownik?

Wśród sporej grupy kierowców panuje przekonanie, że używana latem klimatyzacja jest źródłem wszelkich problemów z drogami oddechowymi. Rzeczywiście, klimatyzowane powietrze szkodzi niektórym osobom, ci jednak stanowią mniejszość. Cała reszta po prostu nieumiejętnie z niej korzysta. “Ja nigdy nie włączam klimy, od tego tylko kataru można się nabawić” – chyba każdy słyszał taką opinię. Wystarczy jednak schładzać wnętrze samochodu z głową, a poprawa komfortu termicznego nie będzie wiązała się z żadnymi negatywnymi skutkami, także technicznymi, które wynikają z bezczynności klimy.

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Temperatura nie może być zbyt niska

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?
Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Nawet w bardzo nagrzanym wnętrzu, nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury

We wnętrzu każdego samochodu znajduje się masa elementów, które są podatne na nagrzewanie. W upalny dzień, termometr wewnętrzny w pozostawionym na słońcu pojeździe bez problemu wskaże wartość oscylującą w granicach 60 stopni Celsjusza. Częstym odruchem kierowcy, wsiadającego do takiego “piekarnika”, jest ustawienie maksymalnego chłodzenia na panelu klimatyzacji. To ewidentny błąd.

Samochód zawsze parkuj w cieniu, a jeżeli nie ma takiej możliwości, stosuj maty odbijające promienie słoneczne. Wnętrze i tak ulegnie nagrzaniu, ale w odczuwalnie mniejszym stopniu, niż w samochodzie pozostawionym bez żadnej ochrony termicznej. Przed rozpoczęciem jazdy, otwórz wszystkie drzwi i wywietrz wnętrze pojazdu. Temperatura powietrza zbliży się wówczas do tej, która panuje na zewnątrz, a co za tym idzie, klima będzie miała mniej roboty. Jeżeli to możliwe, temperaturę nawiewu ustaw pięć-sześć stopni poniżej wartości zewnętrznej. Gwałtowna zmiana temperatury o dziesięć lub więcej stopni, może skutkować szokiem. W długiej trasie, nieco większa różnica temperatur nie powinna być szkodliwa, ale wartość ta powinna być zmniejszana stopniowo.

Pierwsze kilkaset metrów pokonaj z otwartymi szybami – pozwoli to jeszcze skuteczniej przewietrzyć kabinę. Następnie zamknij obieg powietrza, do momentu, aż wnętrze ulegnie schłodzeniu. Pamiętaj jednak, że bezpośrednim zadaniem klimy jest obniżenie temperatury wnętrza samochodu, nie Twojego ciała.

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Niewłaściwie ustawienie nawiewów to istotny problem

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?
Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Kierunek nadmuchu jest szalenie istotny

Wśród niektórych osób wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że klima powinna wiać na kierowcę i pasażerów, więc kierują kratki nawiewu w swoją stronę. Takie działanie z całą pewnością skończy się bardzo nieprzyjemnie. Należy zapamiętać, że strumień klimatyzowanego powietrza nie może być skierowany na żadną część ciała! Nie dotyczy to wyłącznie twarzy i klatki piersiowej. Choroby dróg oddechowych to jedno, schładzając ręce, nogi czy stopy można nabawić się zapalenia mięśni i stawów. Jak zatem ustawić nawiew?

Aby szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie schłodzić wnętrze samochodu, strumień powietrza należy kierować na obszary, które ochoczo asymilują ciepło. Boczne kratki kierujemy zatem na szyby, natomiast centralne – na podsufitkę.

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Szok termiczny to nie mit!

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?
Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Pod koniec podróży, należy zwiększyć temperaturę

Wielu kierowców wciąż zapomina, że po dłuższej jeździe w klimatyzowanym samochodzie, nie można ot tak wyjść na zewnątrz. Nagły kontakt z gorącym, letnim powietrzem będzie nie tylko wyjątkowo nieprzyjemny. Szok termiczny jest całkiem realną konsekwencją lekkomyślnego postępowania. Jak tego uniknąć?

W końcowej fazie podróży należy stopniowo zwiększać temperaturę powietrza. Ostatnie dwa kilometry warto pokonać z wyłączoną klimatyzacją i z uchylonymi szybami.

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Nie należy zaniedbywać serwisu

Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji?
Jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Pamiętaj o odgrzybianiu układu

Warto wiedzieć, że zalecenie wykonywania corocznego serwisu klimy (który nie ogranicza się wyłącznie do uzupełnienia czynnika) nie służy tylko napełnianiu portfeli właścicielom wyspecjalizowanych warsztatów. Przewody układu stanowią środowisko wyjątkowo sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Jeżeli dojdzie do rozwoju drobnoustrojów, w momencie uruchomienia klimy, zostaną one rozsiane po całej kabinie. Poinformuje nas o tym przykry zapach, a po pewnym czasie, także infekcja dróg oddechowych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia