Auto z historią – Opel Ascona B

1952

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Już 43 lata minęły odkąd Opel Ascona B zadebiutował na targach samochodowych – Frankfurt Motor Show. Auto było dostępne w sprzedaży w 2 wersjach nadwozia. Klienci mieli do wyboru 4-drzwiowego sedana i 2-drzwiowe Coupe. Zmiany względem pierwszej generacji były głównie zewnętrzne, ponieważ silniki były takie jak w Ascona A. Nowym silnikiem była dwulitrowa jednostka wysokoprężna o mocy 58KM. Opel Ascona B miał swoich odpowiedników w Wielkiej Brytanii – Vauxhall Cavalier – Mark I oraz Ameryce Południowej pod marką Chevroleta. Produkcja modelu miała miejsce w Bochum oraz Antwerpii.

Opel Ascona B 400 / źródło: wikipedia.pl autor: Gryffindor

Opel Ascona B – wersja 400 – marzenie kolekcjonerów

Wersja dziś poszukiwana przez kolekcjonerów to wersja wyposażona w 2,4 litrowy silnik o mocy około 200KM. Wyprodukowano tylko 400 sztuk tego modelu. Główny udział przy współpracy z Oplem miały firmy Irmscher i Cosworth. W 1982 roku Walter Röhrl wraz z pilotem Christian Geistdörfer-em zdobyli tytuł mistrzów świata w klasie World Rally Championship. Ten sam kierowca prowadząc swoją Asconę dwukrotnie wygrał prestiżowy Rajd Monte Carlo.

Opel Ascona B - egzemplarz Maćka
Opel Ascona B – egzemplarz Maćka

Opel Ascona B  – egzemplarz Macieja odbudowywany latami

Maciej nabył samochód … przypadkiem. Jako dziecko jeździł takim samochodem z rodzicami. Mimo, że auto zostało ostatecznie sprzedane, sympatia do modelu pozostała. Nie było w planach „powrotu do przeszłości”. Zmieniło się to w 2007 roku, kiedy w trakcie poznańskich juwenaliów idąc po ulicy Mickiewicza zobaczył na parkingu stojącą Asconę. Na pierwszy rzut oka wydawała się nie użytkowana od dłuższego czasu. Następnego dnia zaczął chodzić od mieszkania do mieszkania w poszukiwaniu właściciela. Przy którejś próbie udało się. Starszy Pan, który otworzył drzwi okazał się być właścicielem i po rozmowie zgodził się sprzedać auto. I tak Maciek wpadł po uszy w stare auta. Do dnia dzisiejszego poświęca bardzo dużo czasu na swoje samochody. Ten egzemplarz pochodzi z 1979 roku. Obecnie w samochodzie znajduje się silnik o pojemności 3 litrów z Opla Omega A.

Opel Ascona B - egzemplarz rodziców Maćka
Opel Ascona B – egzemplarz rodziców Maćka

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia