Auto z historią – Opel Ascona B

0
1536

Już 43 lata minęły odkąd Opel Ascona B zadebiutował na targach samochodowych – Frankfurt Motor Show. Auto było dostępne w sprzedaży w 2 wersjach nadwozia. Klienci mieli do wyboru 4-drzwiowego sedana i 2-drzwiowe Coupe. Zmiany względem pierwszej generacji były głównie zewnętrzne, ponieważ silniki były takie jak w Ascona A. Nowym silnikiem była dwulitrowa jednostka wysokoprężna o mocy 58KM. Opel Ascona B miał swoich odpowiedników w Wielkiej Brytanii – Vauxhall Cavalier – Mark I oraz Ameryce Południowej pod marką Chevroleta. Produkcja modelu miała miejsce w Bochum oraz Antwerpii.

Opel Ascona B 400 / źródło: wikipedia.pl autor: Gryffindor

Opel Ascona B – wersja 400 – marzenie kolekcjonerów

Wersja dziś poszukiwana przez kolekcjonerów to wersja wyposażona w 2,4 litrowy silnik o mocy około 200KM. Wyprodukowano tylko 400 sztuk tego modelu. Główny udział przy współpracy z Oplem miały firmy Irmscher i Cosworth. W 1982 roku Walter Röhrl wraz z pilotem Christian Geistdörfer-em zdobyli tytuł mistrzów świata w klasie World Rally Championship. Ten sam kierowca prowadząc swoją Asconę dwukrotnie wygrał prestiżowy Rajd Monte Carlo.

Opel Ascona B - egzemplarz Maćka
Opel Ascona B – egzemplarz Maćka

Opel Ascona B  – egzemplarz Macieja odbudowywany latami

Maciej nabył samochód … przypadkiem. Jako dziecko jeździł takim samochodem z rodzicami. Mimo, że auto zostało ostatecznie sprzedane, sympatia do modelu pozostała. Nie było w planach „powrotu do przeszłości”. Zmieniło się to w 2007 roku, kiedy w trakcie poznańskich juwenaliów idąc po ulicy Mickiewicza zobaczył na parkingu stojącą Asconę. Na pierwszy rzut oka wydawała się nie użytkowana od dłuższego czasu. Następnego dnia zaczął chodzić od mieszkania do mieszkania w poszukiwaniu właściciela. Przy którejś próbie udało się. Starszy Pan, który otworzył drzwi okazał się być właścicielem i po rozmowie zgodził się sprzedać auto. I tak Maciek wpadł po uszy w stare auta. Do dnia dzisiejszego poświęca bardzo dużo czasu na swoje samochody. Ten egzemplarz pochodzi z 1979 roku. Obecnie w samochodzie znajduje się silnik o pojemności 3 litrów z Opla Omega A.

Opel Ascona B - egzemplarz rodziców Maćka
Opel Ascona B – egzemplarz rodziców Maćka