Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

1102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Niektóre podzespoły samochodu wymagają od kierowcy szczególnej troski. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Był czas, kiedy “automaty” cieszyły się wyjątkowo złą sławą wśród polskich kierowców. Plotki o nadmiernej awaryjności, obawa przed kosztownymi naprawami i przed problemami ze znalezieniem fachowca, który poradzi sobie z takim “wynalazkiem” – to wszystko sprawiło, że auta wyposażone w takie udogodnienie stanowiły margines rynku. Teraz sytuacja ta powoli ulega zmianie, a z salonów coraz częściej wyjeżdżają samochody z automatyczną skrzynią. Mimo to, bardzo wielu użytkowników wciąż jeszcze nie wie, jak należy obchodzić się z tym elementem wyposażenia. O ile prawidłowo obsługiwana, nie sprawi kłopotów przez długi czas, to wszelkie błędy popełnione w toku eksploatacji mogą okazać się bardzo kosztowne. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Rozgrzanie oleju to bardzo istotna kwestia

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
1. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Nowoczesne konstrukcje wymagają szczególnej troski

Troska o “automat” powinna rozpocząć się już na parkingu. Po porannym uruchomieniu silnika, warto odczekać przynajmniej kilkanaście sekund, zanim rozpoczniemy jazdę. Ten krótki czas będzie potrzebny, żeby olej mógł swobodnie rozprowadzić się po wszystkich mechanizmach. Niezwykle istotną kwestią jest też rozgrzanie go do optymalnej temperatury roboczej. W tym przypadku obowiązuje taka sama zasada, co przy dogrzewaniu zimnego silnika. Pierwsze kilometry trasy pokonujemy spokojnie, unikając wysokich obrotów (unikamy trybu S) i gwałtownych przyspieszeń. Możliwości jednostki napędowej można wykorzystać dopiero, gdy olej osiągnie właściwą temperaturę, ale…

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Ruszaj z głową

… nie oznacza to, że samochodem z automatem można jeździć jak dragsterem. Procedura kontroli startu, która kiedyś była zarezerwowana tylko dla prawdziwie sportowych maszyn z najwyższej półki, obecnie znajduje się na wyposażeniu nawet dość pospolitych samochodów z przekładnią dwusprzęgłową. Warto jednak pamiętać, że nie każdy automat dobrze znosi dynamiczny start spod świateł i efektowne (nie mylić z efektywnym) palenie gumy. Dla skrzyń hydrokinetycznych i bezstopniowych, wduszenie gazu przy jednoczesnym wciskaniu pedału hamulca, to bardzo krótka droga prowadząca wprost do kosztownej awarii.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Szybka jazda może zaszkodzić niektórym mechanizmom

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
2. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? W niektórych samochodach, warto zadbać o dodatkowe chłodzenie

O ile w polskich realiach rynkowych, “automaty” wciąż jeszcze stanowią mniejszość, to za oceanem, tego typu konstrukcje są standardem, a za egzotyczne uchodzą samochody z “manualem”. Warto jednak pamiętać, że automatyczne skrzynie biegów, montowane w amerykańskich samochodach (dotyczy to przede wszystkim konstrukcji sprzed kilkunastu lat), są dostosowane do tamtejszego (czyli do “leniwego”) stylu jazdy. Europejskie realia drogowe są inne, po autostradach podróżujemy znacznie szybciej niż Amerykanie. W tym kontekście, w przypadku samochodów z USA, warto rozważyć montaż uniwersalnej chłodnicy oleju. Może się bowiem okazać, że kilkaset kilometrów szybkiej jazdy, przegrzeje amerykańską konstrukcję.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Używaj trybów jazdy zgodnie z ich przeznaczeniem

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
3. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Podczas krótkiego postoju, lepiej trzymać stopę na hamulcu

Eksploatując samochód z automatem, bardzo wielu kierowców nadgorliwie używa trybów P i N. Warto zapamiętać, że podczas postoju w korku czy na czerwonym świetle, rozsądniej jest wcisnąć hamulec, niż wybierać tryb neutralny lub parkingowy. Dlaczego? Ponieważ przyspiesza to zużycie kół zębatych oraz zaworów odpowiedzialnych za przepływ oleju. Choć wydaje się to oczywiste, to należy także przypomnieć, że trybów P, N i R nie należy wrzucać, gdy samochód znajduje się w ruchu!

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Ostrożnie z holowaniem

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
4. Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Podstawą jest regularny serwis

Wielu producentów w ogóle nie dopuszcza holowania samochodu na lince, inni pozwalają na to jedynie na bardzo krótkich dystansach. Eksperci, zajmujący się naprawą “automatów”, mówią o możliwości w miarę bezpiecznego holowania na dystansie najwyżej kilkudziesięciu kilometrów, z wybranym trybem N i, o ile to możliwe, z uruchomionym silnikiem. Jeżeli jednak ze skrzyni wycieka olej, lepiej od razu dzwonić po lawetę. Prawda jest taka, że przy każdej awarii, unieruchamiającej samochód, takie rozwiązanie będzie najlepsze.

Ostrożność należy zachować też podczas holowania przyczepy. W przypadku niektórych modeli, producenci zabraniają takich praktyk, warto mieć to na uwadze, wybierając samochód z automatem.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? Pamiętaj o regularnym serwisie

Niektórzy producenci nie przewidują wymiany oleju w stosowanych w ich samochodach mechanizmach. Takie zalecenie należy bezwzględnie ignorować. Cykliczne wymiany oleju to w automatach kluczowa kwestia, ale pamiętaj – stosuj środek smarny dedykowany dla danej skrzyni, nie pierwszy lepszy.

1. CC BY-SA 2.0; autor: Stratos L; źródło: wikimedia

4. CC BY-SA 4.0; autor: Hans Hasse; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia