Niebezpieczni kierowcy cz. 4 – Najgroźniejsze manewry na drodze

719

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niebezpieczni kierowcy cz. 4

Niebezpieczni kierowcy cz. 4 – Najgroźniejsze manewry na drodze

Egzamin na prawo jazdy dla niejednego przyszłego kierowcy jest prawdziwą zmorą. Jednak tak naprawdę, dopiero po otrzymaniu „plastiku”, wyjeżdżając sami na ulicę zaczynamy prawdziwą naukę jazdy. Okazuje się, że podczas jazdy samochodem wykonujemy niebezpieczne manewry, które nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy mogą sprawiać kłopot. Należą do nich m.in. wyprzedzanie, omijanie oraz wymijanie.

Niebezpieczni kierowcy cz. 4

Niebezpieczni kierowcy cz. 4 – wymijanie

Z pozoru wręcz banalne.  Przyjrzyjmy się definicji tego słowa – Wymijanie jest to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. A więc mamy z tym manewrem do czynienia, za każdym razem gdy jedziemy dwukierunkową jezdnią lub nawet przejeżdżamy obok pieszych. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę? Kiedy coś wydaje się bardzo proste, zawsze gdzieś ukryty jest haczyk.

Zachowaj bezpieczną odległość – jest to święta reguła na drodze, warto tego pilnować. Jeśli nie potrafimy określić jaką odległość mamy od wymijanego pojazdu (szczególną trudność kierowcom to sprawia jeśli nie na drodze nie ma wyznaczonych pasów ruchu) – po prostu zwolnij.  Bo przecież lepiej jest w dłuższym czasie dojechać do celu niż wcale tam nie dotrzeć.

Ustąp pierwszeństwa przy zwężeniach dróg – jeśli droga zostaje zwężona w taki sposób, że obok siebie nie zmieszczą się dwa pojazdy, pamiętaj że pierwszeństwo ma ten pojazd, który jedzie wolnym pasem ruchu. Nie wpychaj się na siłę

Pamiętaj o światłach – to bardzo istotne szczególnie po zmroku na nieoświetlonej drodze. Nie oślepiaj innych kierowców jadących z naprzeciwka. Jeśli jedziesz na „długich” światłach pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zmienić je na światła mijania w odpowiednim momencie. Jeśli widzisz, że nadjeżdżający z naprzeciwka samochód wyłączył światła drogowe jest to znak, abyś zrobił to samo.

Niebezpieczni kierowcy cz. 4

Niebezpieczni kierowcy cz. 4 – Omijanie

Omijanie, czyli przejeżdżanie obok nieporuszającego się uczestnika ruchu lub nieruchomej przeszkody. Gdy wykonujemy ten manewr powinniśmy być bardzo uważni, szczególnie gdy przejeżdżamy obok  dużej przeszkody (np. roboty drogowe). Nigdy nie wiadomo, czy zza niej nie wyjdzie na drogę pieszy, albo nie wyskoczy nam jakieś zwierzę. Co ważne, zawsze zasygnalizuj kierunkowskazem zamiar wykonania manewru. Niby banał, ale w praktyce to różnie bywa… Pamiętaj także, aby nigdy nie omijać pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – oprócz poważnych konsekwencji (czyt. Potrącenie pieszego) może Cię to również słono kosztować – 500 zł i nawet 10 punktów karnych. Zastanów się, czy warto?

Niebezpieczni kierowcy cz. 4

Niebezpieczni kierowcy cz. 4 – Wyprzedzanie

Wyprzedzanie można śmiało uznać za najniebezpieczniejszy, wymagający doświadczenia i wyobraźni manewr. Wg art. 24 Prawa o Ruchu Drogowym wyprzedzania można dokonać tylko wtedy, gdy:

  • posiada odpowiednią widoczność i miejsce do wyprzedzania
  • kierujący, jadący za nim nie rozpoczął wyprzedzania,
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest wyprzedzanie uczestników ruchu drogowego z prawej strony:
• wyprzedzanie pojazdu szynowego,
• wyprzedzanie pojazdu lub uczestniku ruchu drogowego, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo,
• wyprzedzania na drodze z wyznaczonymi pasami ruchu – jednokierunkowej, dwukierunkowej.
Przy podejmowaniu manewru wyprzedzania kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, w tym bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

W żadnym wypadku nie można wyprzedzać pojazdów silnikowych jadących po jezdni:
• przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
• na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
• na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Wyprzedzanie zabronione jest w miejscach ustawienia zakazujących tego manewru znaków drogowych, w przypadku linii ciągłej namalowanej na jezdni oraz na przejściach:
• dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
• dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi,
• tramwajowych z wyjątkiem przejazdów o ruchu kierowanym,
• kolejowych.

Za niedostosowanie się do powyższych przepisów możemy liczyć się z mandatem o wysokości do 300zł i nawet 10 punktami karnymi.

Przeczytaj także Niebezpieczni kierowcy cz.3 – Blokowanie skrzyżowań

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia