Elektrycznie na torze – Formuła E

564

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com

Elektrycznie na torze – Formuła E

Czy Formuła E może być ciekawa? Jedną z najczęściej wymienianych wad samochodów elektrycznych jest brak emocji.  Silnika nie słychać, elektronika w dużej mierze wspomaga prowadzenie pojazdu. Jednak nic nie zmieni tego, że przyszłość motoryzacyjną stanowią właśnie samochody elektryczne. W motosporcie kilka lat temu już można było obserwować tendencję do zmniejszania pojemności silników. Mało kto jednak wyobrażał sobie, że na starcie mogą stanąć samochody elektryczne. W 2012 roku powołano Formułę E – „elektryczną Formułę 1”. Dwa lata później odbył się pierwszy wyścig, a dziś ta seria jest coraz bardziej popularna i lubiana.

Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E – źródło: http://www.fiaformulae.com

Formuła E w pigułce

Aktualny sezon Formuły E tworzy seria 12 wyścigów w 10 krajach. Wyścigi odbywają się w centrach miast, ponieważ właśnie tam najlepiej sprawdzają się samochody elektryczne. Zawody odbywają się od grudnia do lipca. Najkrótszy tor w Hong Kongu mierzy odległość 1,85km, a najdłuższy w Marrakeshu ma 2,99km. Na początku wszystkie bolidy dostarczał 1 dostawca, aktualnie każdy zespół może modyfikować bolidy, tworzyć swoje jednostki napędowe. Ma to na celu zwiększenie rywalizacji, uatrakcyjnienie formuły oraz przyśpieszenie rozwoju.

Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E – źródło: http://www.fiaformulae.com

Na dzień wyścigowy składają się dwie sesje treningowe, w których kierowcy i zespoły mogą testować tor i ustawienia bolidów. Następnie jest sesja kwalifikacyjna podzielona na 4 tury. Kierowcy na zasadzie losowania są dzieleni na 6-minutowe sesje. Oznacza to, że kierowcy mają czas na okrążenie rozgrzewkowe i okrążenie kwalifikacyjne na którym samochody są podkręcane i uzyskują maksymalną moc (200kW). Zwycięzca kwalifikacji otrzymuje 3 punkty bonusowe do klasyfikacji generalnej.  Najważniejszy jest wyścig w którym kierowcy mają do dyspozycji… 2 bolidy. W tym sezonie nie ma jeszcze samochodu, który by mógł przejechać cały wyścig, dlatego w połowie każdy zjeżdża do boksu i zmienia samochód na następny. Zdarza, że na ostatnim kółku kierowca musi znacznie zmniejszyć tempo, ponieważ auto jest rozładowane. Jeszcze częstszym obrazkiem po ukończeniu są kompletnie rozładowane samochody stające za linią mety. Pierwsze 10 miejsc jest punktowanych (25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1). Dodatkowe 2 punkty trafiają do rekordzisty okrążenia.

Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E – źródło: http://www.fiaformulae.com

Formuła E – zabawa dla kibiców FANBOOST

Dodatkową atrakcją dla kibiców jest wpływ na przebieg rywalizacji. 6 dni przed każdym wyścigiem na stronie internetowej można głosować na swojego ulubionego kierowcę. Trzech kierowców którzy zbiorą największą ilość głosów mogą wykorzystać w trakcie wyścigu dodatkowy 5-sekundowy zastrzyk energii. Głosowanie kończy się w 6 minucie wyścigu. Dodatkową atrakcją dla kibiców jest dostęp do dużej ilości danych telemetrycznych podczas wyścigu. Można śledzić dodatkowo np. położenie kierowcy na torze w danym momencie czy ilość energii pozostałej w bolidzie. Dla ciekawych tego sportu już w najbliższy weekend (28 kwietnia) odbędzie się wyścig w Paryżu.

Formuła E - głosowanie - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E – głosowanie – źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E - źródło: http://www.fiaformulae.com
Formuła E – źródło: http://www.fiaformulae.com

Zobacz także BMW I – technologia tworzona latami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia