Niebezpieczni kierowcy cz. 6 – jazda na suwak

0
102

Niebezpieczni kierowcy cz. 6 – jazda na suwak

Jazda na suwak jest bardzo pomocną metodą do zwalczania korków na drodze. W miejscach, gdy droga zostaje zwężona pomaga płynnie „prześlizgnąć” się i uniknąć zatoru drogowego, a dodatkowo rozładować agresję na drodze poprzez zastosowanie równych praw wobec każdego z kierowców. Niestety  znając realia, w praktyce wygląda to całkiem inaczej i do tej pory wiele osób nie potrafi się dostosować do zalecanej zasady ruchu.

Niebezpieczni kierowcy cz. 6 – na czym polega jazda na suwak?

Jest to metoda stosowana przy zwężeniu jezdni. Polega na kontynuowaniu ruchu na obu pasach do samego momentu zwężenia, a następnie przepuszczenia przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy. Niestety, doświadczenie pokazuje, że kultura drogowa jest obca niektórym kierowcom. Dopóki będzie to jedynie “zalecana zasada ruchu” zawsze znajdzie się grono osób, które nie dostosują się do takiej zasady ruchu.

Niebezpieczni kierowcy cz. 7 - jazda na suwak

Metoda zamka błyskawicznego, jazdy na suwak czy też na zakładkę często krytykowana jest przez kierowców, którzy z niej… nie korzystają. Z reguły można się spotkać z opiniami, że Ci co jadą lewym, zwężającym się pasem to cwaniacy, którzy chcą uniknąć stania w korku jak wszyscy. No ale, z drugiej strony pas ten jest po to aby rozładować ruch na całej szerokości jezdni. Jak się zachowywać, gdy zobaczymy znak z zalecaną zasadą ruchu?

Najważniejsze zasady:

  1. Zachowaj kulturę – to, że niezastosowanie się do zalecanej zasady ruchu nie jest karalne nie oznacza, że mamy przepychać się jak dzikie zwierzęta, żeby tylko udowodnić kto tu rządzi
  2. Zachowaj bezpieczny odstęp – dotyczy to przede wszystkim samochodów na prawym pasie. Jeśli na zwężającym się odcinku znajduje się inny pojazd zrób mu miejsce i nie siedź na zderzaku auta przed Tobą, po to aby go nie wpuścić
  3. Zawsze dojeżdżaj do końca zwężającego się pasa ruchu – jedna z najważniejszych zasad, do której trzeba się stosować w jeździ na suwak. Nie wpychaj się pomiędzy inne samochody 100, 50 czy nawet 20 metrów przed końcem pasa. Nie dość, że blokujesz drugi pas to zmniejszasz swoje szanse na szybsze zajęcie miejsca na odpowiednim pasie ruchu;)
  4. Zachowaj cierpliwość – każdy ma takie same prawa na drodze 🙂

Zobacz Przewożenie psa samochodem – kilka prostych zasad