Opel Olympia Rekord P1 został wprowadzony do oferty Opla w sierpniu 1957 roku. Jego prezentacja miała miejsce we Frankfurcie. Model wyróżniał się dużym grillem i panoramiczną szybą z przodu. Nawet “P” w nazwie oznaczało skrót od “Panorama”. Regularnie zajmował 2 miejsce w zachodnioniemieckich rankingach sprzedaży. Przegrywał tylko z tańszym Volkswagenem “Garbusem”. Mimo bardzo dobrych statystyk sprzedaży już w 1960 roku został zastąpiony przez model z oznaczeniem “P2”. Co ciekawe auto z dotychczasowym wyglądem i silnikiem 1,2l zyskało nazwę Opel 1200, który był produkowany jeszcze przez 2 lata.
Opel Olympia Rekord P1 – silniki
Silnik o pojemności 1488 cm3 był dość starą jednostką. Pochodził z modelu Opel Opera Olympia oferowanego już 1937. Moc wyjściowa oscylowała na poziomie 45 KM przy 3900 obrotach na minutę. 2 lata od rozpoczęcia produkcji jednostka została zmodyfikowana, a moc maksymalna zwiększyła się do 50 KM. W ofercie były jeszcze dwie czterocylindrowe jednostki. Najmniejsza o pojemności 1,2l o mocy 40 KM, oraz najmocniejsza o pojemności 1,7l o mocy 55 KM. Prędkości osiągane przez P1 w zależności od wersji wahały się od 119 do 132 km/h. “Setkę” osiągały od 20-22 sekund w motorze o pojemności 1,7l, a w 1,2l ponad 33 sekundy. Spalanie na poziomie 9-11 litrów było normą.
Opel Olympia Rekord P1 – czy to był plagiat?
Głównym projektantem był Hans Mersheimer. Dużo było głosów, że panoramiczne okna przednie i tylne były skopiowane z amerykańskich samochodów. Prasa motoryzacyjna nazwała nawet go „Bauern-Buick“ co możemy przetłumaczyć na “Buick chłopa”. Inspiracją dla autora projektu miał być Chevrolet Bel Air z 1955 roku. Coś co wyróżniało jeszcze Opla było dwukolorowe malowanie, uzupełnione dwukolorowym wykończeniem wnętrza.
Opel Olympia Rekord P1 zadebiutował jako dwudrzwiowy sedan. W 1958 roku na rynku pojawiła się wersja czterodrzwiowa. Kilka miesięcy później klienci otrzymali do wyboru także 3-drzwiową wersję kombi. W tej odmianie można było zastąpić standardowe tylne szyby metalowymi. Wersja ta została nazwana CarAVan (pisownia oryginalna). Nazwa ta pisana standardowo bez użycia wielkich liter w środku przetrwała wiele lat w modelach kombi. Najrzadszymi wersjami były cabrio i coupe. Według zgromadzonych statystyk tylko 4 cabrio z 25 wyprodukowanych przetrwało do dziś, a coupe tylko 2, choć nie wiadomo ile zjechało z taśmy produkcyjnej.