Jazda po alkoholu – gra niewarta świeczki

471

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu – gra niewarta świeczki

Długi majowy weekend oraz coraz częstsze wyjazdy weekendowe sprawiają, że z roku na rok pewna liczba kierowców decyduje się usiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jazda po alkoholu jest nie tylko wykroczeniem, ale też przestępstwem. Pomimo tego, że na tle krajów europejskich w naszym kraju przepisy regulujące zagadnienie prowadzenia pojazdów po alkoholu są bardzo rygorystyczne, to i tak pewna grupa kierowców decyduje się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jazda po alkoholu – co się dzieje w organizmie kierowcy

jazda po alkoholu
Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi kierowcy stanowi zagrożenie

Warto w tym miejscu wspomnieć, że alkohol negatywnie wpływa na wiele aspektów związanych z motoryką i umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Po spożyciu alkoholu bardzo często dochodzi do zaburzenia zdolności oceny sytuacji i własnych możliwości. Jet to bardzo niebezpieczne. Kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu są bardziej skorzy do podejmowania ryzyka podczas jazdy. Dzieje się tak, ponieważ wypity alkohol po krótkim czasie od spożycia działa na nas odprężająco i euforyzująco.

Kolejny niebezpieczny efekt to tak zwane widzenie tunelowe. Pijany kierowca podczas jazdy widzi tylko to co dzieje się w wąskim pasie przed samochodem, natomiast nie dostrzega tego co dzieje się po bokach. Przy dodatkowym pogorszeniu ostrości widzenia może to doprowadzić do tragedii. Średnio ten stan jest osiągany gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,8 promila. Kolejny niebezpieczny efekt to zaburzone wyczucie odległości. Problemem jest nie tylko wyczucie odległości, ale także ocena prędkości z jaką poruszają się inne samochody na drodze. Do pozostałych negatywnych czynników zaliczamy także senność, problem z rozpoznawaniem kolorów, czy chociażby światłowstręt.

Jazda po alkoholu – co nam grozi

Wiele zależy od tego czy popełnimy wykroczenie czy przestępstwo. Według polskiego prawa o wykroczeniu mówimy, kiedy zawartość alkoholu we krwi waha się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. Za to wykroczenie grozi nam kara aresztu do 30 dni bądź grzywny w wysokości 5000 złotych. Ponadto może zostać nałożony zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz otrzymamy 10 punktów karnych.

Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila to mówimy o jeździe w stanie nietrzeźwości, która traktowana jest już jako przestępstwo. Tutaj kary są znacznie surowsze. Narażamy się na karę ograniczenia bądź pozbawienia wolności do dwóch lat. Kara pieniężna jest uzależniona od dochodów i może wynieść nawet 540 stawek dziennych. W zależności do tego czy spowodujemy wypadek czy nie, sąd może orzec wobec nas dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zanim podejmiemy pochopną decyzję, warto zastanowić się czy warto.

Zobacz również: Politycy po alkoholu – komu zdarzyło się jechać na podwójnym gazie?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia