Iskra 1 – dobra zmiana czyli prawo jak za prl-u
17 lutego ruszyliśmy z petycją do Ministra Joachima Brudzińskiego o wycofanie nielegalnych Radarów Ręcznych. Akcja cieszyła się zainteresowaniem obywateli, a nawet posłów, którzy z chęcią się zaangażowali zauważając problem i napisali Interpelację do Ministra. Mogliście śledzić poczynania petycji na naszym Funpage’u, na którym informowaliśmy Was na bieżąco co się z nią dzieje.
Iskra 1 – dobra zmiana czyli prawo jak za prl-u – petycja do Ministra
Dla przypomnienia, możecie jeszcze raz przeczytać opis petycji o wycofanie radarów ręcznych Iskra-1 i Ultralyte LTI 20-20:
Akcja Społeczna Bezpiecznapodroz.pl
- Minister Joachim Brudziński
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
- Jan Piechota
Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Petycji
Kancelaria SEJMU ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa
PETYCJA W SPRAWIE WYCOFANIA Z UŻYTKU NIELEGALNYCH URZĄDZEŃ DO POMIARU PRĘDKOŚCI ISKRA-1 ORAZ ULTRALYTE LTI 20-20
Szanowny Panie Ministrze! Szanowny Panie Przewodniczący!
Działając na podstawie ustawy z 11 lipca 2014 roku o „petycjach” (Dziennik Ustaw z 2017 pozycja 1123) wnosimy na Panów ręce petycję w sprawie wycofania z użytku nielegalnych urządzeń do pomiaru prędkości Iskra-1 oraz Ultralyte LTI 20-20. Wspomniane urządzenia nie spełniają wymogów zapisanych w rozporządzeniu z dn. 17 lutego 2014r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych. (§5 pkt 1) Przypominamy, że konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona, jednak żadne z tych urządzeń (Iskra-1 oraz Ultralyte LTI 20-20) takiej funkcji nie posiada. Mimo to uzyskały one zatwierdzenie typu przez Główny Urząd Miar, ale w ściśle ograniczonym zakresie.
Wspomniane wyżej wadliwe urządzenia, zamiast służyć poprawie bezpieczeństwa służą jedynie wymuszaniu na kierowcach dodatkowych, niekonstytucyjnych, bezprawnych danin.
Większość orzeczeń w takich sprawach jest bezwzględna – stosowanie wspomnianych urządzeń jest bezprawna. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy sąd wydaje decyzję sprzeczną z prawem i sprawiedliwością orzekając wbrew oczywistym faktom.
Nader często zdarza się również, że kierowcy ukarani mandatem karnym wystawionym na podstawie wadliwych wskazań wspomnianych wcześniej urządzeń regulują należności. A to zdaje się wypełniać znamiona przestępstw z art. 286 kodeksu karnego, 191 kodeksu karnego oraz 282 kodeksu karnego.
Naszym celem nie jest wspieranie piratów drogowych, naszym celem jest wspieranie wszelkich działań służących cywilizowaniu zachowań na drodze oraz poprawie bezpieczeństwa, ale nigdy za cenę łamania przepisów prawa i poczucia sprawiedliwości.