Renault 21 – francuski wielozadaniowiec

0
440
Renault 21 Turbo

Renault 21 to propozycja idealna dla osób, szukających niedrogiej przepustki do świata youngtimerów

Mówiąc o samochodach na wskroś wygodnych, a przy tym niebanalnych i charakterystycznych, na myśl od razu przychodzą konstrukcje francuskie. Przez lata, Renault 21 pozostawał jednym z najbardziej wyrazistych średniaków, który zupełnie przy okazji zapewniał bajeczny komfort podróżowania, a dotyczy to wszystkich trzech wersji nadwoziowych. Nie zabrakło też odmiany, która osiągami podgryzała niemiecką konkurencję segmentu premium. Ot, francuski przepis na uniwersalny samochód klasy średniej.

Renault 21 – w opozycji do obowiązujących trendów

Renault 21
Renault 21

Następca całkiem udanego Renault 18 zadebiutował w 1986 roku, czyli w czasie, kiedy niemal wszyscy konkurenci producenta z rombem w logo, zaczynali stawiać na obłe kształty. Francuzi mieli jednak swoją wizję nowocześnie zaprojektowanego samochodu, za co jedni ich pokochali, a inni znienawidzili.

Renault 21 wygląda jak zaprojektowane od ekierki. Geometryczne kształty widoczne są dosłownie wszędzie, dotyczy to także wnętrza. Słowa “kanciasty” nie należy jednak utożsamiać z “przestarzały”, co to, to nie. Dzięki dużej powierzchni przeszklonej i długiej masce, dwudziestkajedynka prezentuje się lekko i zwiewnie. Znajduje to odzwierciedlenie w aerodynamice. W wersji z najmniejszym silnikiem i z najwęższymi oponami, współczynnik oporu powietrza wynosił 0,29. Identyczną wartością mógł pochwalić się luksusowy model 25.

Renault 21 – komfort to jego znak rozpoznawczy

Renault 21
Renault 21

Typowy dla samochodów francuskich był także komfort, jaki zapewniał średniak Renault. Przestrzeni nie brakowało ani z przodu, ani z tyłu. Także lista wyposażenia jednoznacznie wskazywała, jakim samochodem jest R21. Pełna elektryka czy klimatyzacja nie były niczym nadzwyczajnym.

R21 oferowany był w trzech wersjach nadwoziowych – sedan, liftback i kombi (Nevada lub Savanna). Warto podkreślić, że ten ostatni wariant mógł być wyposażony w siedem miejsc! Francuski średniak nie mógł jednak wyprzeć się sportowych genów marki.

Renault 21 – od ekonomii do emocji

Paleta silników R21 obejmowała dziesięć jednostek benzynowych (o pojemności od 1,4 do 2,2 l) oraz trzy wysokoprężne. Przepustką do sportowych osiągów był wariant 2,0 turbo. 177 KM, 8,1 sekundy od 0 do 100 km/h (8,6 w wersji z napędem na obie osie) i maksymalnie 227 km/h – w połączeniu z niepozornym nadwoziem, takie osiągi czyniły z R21 prawdziwego sleepera.

Produkcja została wygaszona w 1994 roku (w Turcji, R21 produkowany był jeszcze przez dwa lata). W tym czasie, z fabryk wyjechało 2,1 mln egzemplarzy francuskiego średniaka.

grafika tytułowa: CC BY 2.0; autor: Spanish Coches; źródło: wikimedia