Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak się go pozbyć?
Wielu kierowców dba o czystość swojego samochodu jedynie z zewnątrz. Przy częstych wizytach na myjni zapominamy jednak o wnętrzu pojazdu. A regularne dbanie o wnętrze jest równie ważne jak pielęgnacja i czyszczenie nadwozia. Jeżeli w należyty sposób nie zadbamy o środek naszego samochodu, to już po krótkim czasie eksploatacji może pojawić się nieprzyjemny zapach wywołujący dyskomfort. Tyczy się to także nowych samochodów kupionych w salonie. Po upływie pewnego czasu nieprzyjemny zapach w samochodzie może być trudny do usunięcia, jednak są sprawdzone sposoby, które pozwolą się nam uporać z tym problemem.
Nieprzyjemny zapach w samochodzie – zastosuj ultradźwięki
Zastosowanie ultradźwięków to zabieg dość prosty, który potrwa do 60 minut. Polega on na tym, że na początku specjalne urządzenie rozpyla środek czyszczący w postaci detergentu. Sam detergent jest nietoksyczny oraz antyalergiczny. Następnie za pomocą ultradźwięków detergent ten jest rozdrabniany i rozbijany do postaci drobnej mgiełki. Zabieg ten pozwala na dotarcie środka czyszczącego we wszystkie zakamarki auta oraz w głąb tapicerki.
Zabieg jest bardzo skuteczny i pozwala na usunięcie zalegającego brudu, tłuszczu, pleśni oraz zabrudzeń i zanieczyszczeń z układu wentylacji. Sposób ten jest także polecany dla alergików, ponieważ zastosowane detergenty zabijają roztocza i grzyby oraz oczyszczają powietrze w kabinie samochodu, co ma szczególne znaczenie w przypadku uczuleniowców.
Nieprzyjemny zapach w samochodzie – zastanów się nad ozonowaniem
Ozonowanie jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod w walce z nieprzyjemnym zapachem. Ozon ma przede wszystkim działanie dezynfekujące nasze wnętrze. Jest bardzo skuteczny w walce z dymem papierosowym, pleśnią oraz drobnoustrojami. Z kolei brak drobnoustrojów to korzyść dla alergików, którzy cierpią na astmę. Ozon jest niezwykle skuteczny, ponieważ prowadzi do rozpadu bakterii. Dzieje się tak dlatego, że ozon w prosty sposób przedostaje się przez komórki błony bakteryjnej i niszczy ją od środka. Nie zapominajmy o tym, że ozonowanie będzie skuteczne jeżeli będziemy je wykonywać regularnie, przynajmniej raz do roku.
Nieprzyjemny zapach w samochodzie – nie zapomnij o filtrze kabinowym
Skuteczna walka z nieprzyjemnymi zapachami to także niedopuszczanie do ich powstania. Istotną rolę w tej kwestii odgrywa filtr kabinowy. Jedynie sprawny i czysty filtr będzie w 100 procentach spełniał powierzone mu zadanie. Jeżeli zaniedbamy jego wymianę, to po pewnym czasie na obudowie mogą osadzać się zabrudzenia i liście, które z czasme zaczną gnić. To z kolei doprowadzi do przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do kabiny. Filtr powinniśmy wymieniać przynajmniej raz do roku. Ładną i słoneczną pogodę wykorzystajmy także na regularne osuszanie wnętrza, co uniemożliwi powstawanie pleśni i nie przyjemnego zapachu.