Oświetlenie w samochodzie – jak poprawić skuteczność reflektorów?

1087

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dobra widoczność to warunek bezpiecznej podróży, zwłaszcza po zmroku. Jak poprawić skuteczność reflektorów?

Z biegiem lat, reflektory ulegają naturalnemu zużyciu eksploatacyjnemu. Efektem jest znaczne pogorszenie ich skuteczności, a jazda nocna, zwłaszcza na nieoświetlonych drogach pozamiejskich, staje się prawdziwym wyzwaniem. Warto jednak wiedzieć, że nawet w wiekowym samochodzie, parametry świetlne mogą wrócić do stanu fabrycznego i nie oznacza to konieczności zakupu nowych części. Jak poprawić skuteczność reflektorów?

Jak poprawić skuteczność reflektorów – regeneracja lepsza niż zamienniki

Promieniowanie UV, wysokie temperatury, drobinki piasku, kamienie – to wszystko sprawia, że z czasem (często nawet już po kilku latach) reflektory świecą coraz słabiej. Zamiast sięgać po tanie zamienniki, których skuteczność i żywotność jest mocno dyskusyjna, lepiej poddać regeneracji oryginalne elementy. Polega to na wykonaniu polerowania kloszy, dzięki czemu zmatowiona powierzchnia zyskuje pełną przejrzystość. Regenerowane są także odbłyśniki, czyli elementy odbijające światło emitowane przez żarówkę. W tym przypadku, specjalista dokładnie oczyszcza powierzchnię i nanosi nową warstwę odblaskową.

Pewien problem mogą sprawić reflektory ksenonowe, które (według zaleceń producentów) są nierozbieralne. W starszych samochodach, ich wymiana na nowe jest całkowicie nieopłacalna. Na szczęście na rynku nie brakuje fachowych warsztatów, które podejmują się regeneracji ksenonów, a jak wynika z opinii użytkowników, efekt jest więcej niż tylko zadowalający.

Jak poprawić skuteczność reflektorów – lepsza żarówka = więcej światła

Jak poprawić skuteczność reflektorów
1. Jak poprawić skuteczność reflektorów – wymiana żarówek może dać zaskakujące efekty

Bardzo często zdarza się, że reflektory świecą słabo, nawet gdy stopień ich zużycia nie jest znaczny. Skoro “ten typ tak już ma”, to czy można coś z tym zrobić? Można spróbować wymiany żarówek na model o zwiększonej liczbie lumenów. Warunek jest jeden – musi to być produkt uznanego producenta o potwierdzonej skuteczności. W porównaniu z tanimi żarówkami, różnica będzie wyraźna.

Należy natomiast pamiętać, że tego typu elementy charakteryzują się stosunkowo krótką żywotnością, a ich ceny są wysokie w porównaniu ze standardowymi halogenami. Jeżeli samochód został zaprojektowany w sposób, który uniemożliwia normalną wymianę żarówki, może to być spory problem.

Jak poprawić skuteczność reflektorów – czego nie należy robić?

Bardzo złym pomysłem jest natomiast wymiana żarówek na model o większej mocy. W takim przypadku, degradacja reflektorów będzie postępować znacznie szybciej, ale nie jest to jedyny problem. Uszkodzeniu może ulec też instalacja elektryczna, która nie jest przystosowana do poboru prądu o większej wartości.

Jeszcze gorszym pomysłem jest montaż ksenonowych zestawów. Bardzo mizerna jakość tego typu produktów (wysoka emisja promieniowania UV) sprawia, że odbłyśnik ulegnie bardzo szybkiemu zużyciu. Kolejna rzecz, reflektory ksenonowe wymagają montażu układu poziomowania i spryskiwaczy, o czym najczęściej nikt już nie myśli.

Podobnie wygląda kwestia montażu zestawów LED, w miejsce standardowych żarówek. Należy zdać sobie sprawę z tego, że zwykły reflektor nie jest przystosowany do tego typu źródła światła. Efektem będzie oślepianie innych kierowców, często bez wyraźnej poprawy widoczności. Należy też podkreślić, że takie zestawy nie mają stosownej homologacji, zatem użytkownik naraża się na utratę dowodu rejestracyjnego i szereg innych nieprzyjemności.

Skrzyżowania o ruchu okrężnym okazują się jednymi z najteudniejszych. Jak jeździć na rondzie? Przeczytaj!

1. CC BY-SA 3.0; autor: Hans Haase; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia