Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Złoty Hit?

Jedna z najszybszych hybryd w sedanie rodzinnym, do dziś robi wrażenie

284
Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti w Europie zostało pokonane przez układy PE z przemysłem motoryzacyjnym. Japońskie Premium było zbyt dobre i zbyt tanie by je pokonać w zwykłej konkurencyjności.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Polska sprzedało w zeszłym roku 781 aut czyli 45% więcej jak przed rokiem mimo że segment premium urósł o 23%. Taka sytuacja oznacza chyba że marka na dobre zadomowi się na naszym rynku a alternatywa dla niemieckich aut premium jest trafiona. Kolejny rok z rzędu wzrost jest większy od wzrostu segmentu, zainteresowanie kierowców wzrasta. Jeszcze parę lat temu była to niszowa wręcz egzotyczna marka aut głównie z prywatnego importu z USA. Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT i jego fenomenalne audio.

Teraz kiedy produkcja została uruchomiona w Anglii łatwiej będzie i z serwisem ale i ceny będą mniejsze o cło. Generalnie przyszłość rysuje się kolorowo i życzymy Infiniti lepszego wyniku na naszym rynku jak Lexus czyli marka premium Toyoty. Kierowcy wreszcie mają duży wybór luksusowych aut z pełnym serwisem w kraju ale co bardzo ważne cena Infiniti jest rozsądna. Porównywalne wersje Infiniti i Audi czy Mercedesa są droższe od japońskiego produktu średnio o 30% a pamiętajmy o japońskiej jakości nie podpartej jak u Niemców ich własnymi mediami. Nie tyle nie podpartej co skutecznie tuszującej wpadki niemieckich producentów. Na chwilę obecną media motoryzacyjne w Polsce w 90% są niemieckie więc skoro nie czepiają się Infiniti to chyba naprawdę nie mają do czego.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

A teraz okiem technicznym

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Silnik/skrzynia

Zespół napędowy składa się z silnika benzynowego V6 3.5L 315KM bez doładowania oraz silnika elektrycznego 67KM. Razem daje to max 364 KM i 564 Nm czyli potęga, to wszystko trafia na koła za pośrednictwem 7 stopniowej przekładni dwusprzęgłowej. Żeby opon nie spalić auto ma napęd na obie osie więc możliwość uślizgu nawet na mokrej nawierzchni jest sporadyczna. Układ hybrydowy w Infiniti Q50S Hybrid DCT jest dość niespotykany. Silnik elektryczny spełnia rolę rozrusznika, generatora odzyskującego energię i silnika wspomagającego. W niektórych przypadkach silnik elektryczny może być samodzielnym napędem do ok 60km/h. W korku idealny. Najciekawszym rozwiązaniem jest to że napęd klimatyzacji jest niezależny od silnika spalinowego i w korku podczas auto/stop mamy chłód. To rozwiązanie jest baaaardzo praktyczne, docenicie je w upalne dni.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu dwuwahacz a z tyłu na wielowahaczach daje komfort ale i ze względu na regulowane amortyzatory hydromagnetyczne dobre trzymanie drogi. Możemy sobie zmieniać charakterystykę w trybie Eco, Normal i Sport czyli dla każdego coś miłego. Co do kół to mamy opony 245/35×19 co w pewnych warunkach powoduje że ze względu na nierówności drogi pragniemy miękkości i wtedy ta zmienna charakterystyka jest nieoceniona. Hamulce wyposażone są w nawiercane wentylowane tarcze z przodu i z tyłu i w naprawdę potężne zaciski, są bezwzględnie skuteczne. Pomimo masy dochodzącej do 1900kg a z pasażerami grubo ponad 2 tony hamulce są bezspornie skuteczne. Osobiście wydaje mi się że opony mogły by być ciut szersze choćby ze względu na masę auta bo o ile hamowanie jest ok to jednak ekstremalna jazda połuku pokazuje niedostatki przyczepności.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Ekonomia

Ci co jeździli autami premium z silnikiem na benzynę o mocy ok 400KM, napędem 4×4 i do tego jeszcze z masą pod 2t wiedzą że średnia poniżej 12l/100km jest wręcz niemożliwa. A tu, proszę, mamy poniżej 9l/100km i to realnego zużycia kiedy musiała być włączona klima w mieście. Nawet szybka jazda autostradą pozwala na zmieszczenie się w 10l/100km jest to wynik bardzo dobry zważywszy że auto przyspiesza do setki w 5 sekund.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Audio

Słuchaliśmy nowej płyty Złoty Hit utrzymanej w tonacji DISCO, Q50S jest wyposażone w system nagłośnienia BOSE. Jest to 16 głośników Bose Performance rozmieszczonych w całym samochodzie i sterowanych procesorem dźwięku analizującym przestrzeń. Dynamiczne dostosowanie wysterowania poszczególnych głośników powoduje wrażenie Sali koncertowej niezależnie od ilości osób na pokładzie. Jakość jest rewelacyjna, pełny High-End, nawet przy maksymalnym rozkręceniu głośności nie wykazuje żadnego przesterowania czy zniekształcenia dźwięku.

przeczytaj o wersji Q50S turbo, ma jeszcze więcej mocy. 

Infiniti nadal jest potęgą w USA