Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Złoty Hit?

Jedna z najszybszych hybryd w sedanie rodzinnym, do dziś robi wrażenie

532

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti w Europie zostało pokonane przez układy PE z przemysłem motoryzacyjnym. Japońskie Premium było zbyt dobre i zbyt tanie by je pokonać w zwykłej konkurencyjności.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Polska sprzedało w zeszłym roku 781 aut czyli 45% więcej jak przed rokiem mimo że segment premium urósł o 23%. Taka sytuacja oznacza chyba że marka na dobre zadomowi się na naszym rynku a alternatywa dla niemieckich aut premium jest trafiona. Kolejny rok z rzędu wzrost jest większy od wzrostu segmentu, zainteresowanie kierowców wzrasta. Jeszcze parę lat temu była to niszowa wręcz egzotyczna marka aut głównie z prywatnego importu z USA. Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT i jego fenomenalne audio.

Teraz kiedy produkcja została uruchomiona w Anglii łatwiej będzie i z serwisem ale i ceny będą mniejsze o cło. Generalnie przyszłość rysuje się kolorowo i życzymy Infiniti lepszego wyniku na naszym rynku jak Lexus czyli marka premium Toyoty. Kierowcy wreszcie mają duży wybór luksusowych aut z pełnym serwisem w kraju ale co bardzo ważne cena Infiniti jest rozsądna. Porównywalne wersje Infiniti i Audi czy Mercedesa są droższe od japońskiego produktu średnio o 30% a pamiętajmy o japońskiej jakości nie podpartej jak u Niemców ich własnymi mediami. Nie tyle nie podpartej co skutecznie tuszującej wpadki niemieckich producentów. Na chwilę obecną media motoryzacyjne w Polsce w 90% są niemieckie więc skoro nie czepiają się Infiniti to chyba naprawdę nie mają do czego.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

A teraz okiem technicznym

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Silnik/skrzynia

Zespół napędowy składa się z silnika benzynowego V6 3.5L 315KM bez doładowania oraz silnika elektrycznego 67KM. Razem daje to max 364 KM i 564 Nm czyli potęga, to wszystko trafia na koła za pośrednictwem 7 stopniowej przekładni dwusprzęgłowej. Żeby opon nie spalić auto ma napęd na obie osie więc możliwość uślizgu nawet na mokrej nawierzchni jest sporadyczna. Układ hybrydowy w Infiniti Q50S Hybrid DCT jest dość niespotykany. Silnik elektryczny spełnia rolę rozrusznika, generatora odzyskującego energię i silnika wspomagającego. W niektórych przypadkach silnik elektryczny może być samodzielnym napędem do ok 60km/h. W korku idealny. Najciekawszym rozwiązaniem jest to że napęd klimatyzacji jest niezależny od silnika spalinowego i w korku podczas auto/stop mamy chłód. To rozwiązanie jest baaaardzo praktyczne, docenicie je w upalne dni.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu dwuwahacz a z tyłu na wielowahaczach daje komfort ale i ze względu na regulowane amortyzatory hydromagnetyczne dobre trzymanie drogi. Możemy sobie zmieniać charakterystykę w trybie Eco, Normal i Sport czyli dla każdego coś miłego. Co do kół to mamy opony 245/35×19 co w pewnych warunkach powoduje że ze względu na nierówności drogi pragniemy miękkości i wtedy ta zmienna charakterystyka jest nieoceniona. Hamulce wyposażone są w nawiercane wentylowane tarcze z przodu i z tyłu i w naprawdę potężne zaciski, są bezwzględnie skuteczne. Pomimo masy dochodzącej do 1900kg a z pasażerami grubo ponad 2 tony hamulce są bezspornie skuteczne. Osobiście wydaje mi się że opony mogły by być ciut szersze choćby ze względu na masę auta bo o ile hamowanie jest ok to jednak ekstremalna jazda połuku pokazuje niedostatki przyczepności.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Ekonomia

Ci co jeździli autami premium z silnikiem na benzynę o mocy ok 400KM, napędem 4×4 i do tego jeszcze z masą pod 2t wiedzą że średnia poniżej 12l/100km jest wręcz niemożliwa. A tu, proszę, mamy poniżej 9l/100km i to realnego zużycia kiedy musiała być włączona klima w mieście. Nawet szybka jazda autostradą pozwala na zmieszczenie się w 10l/100km jest to wynik bardzo dobry zważywszy że auto przyspiesza do setki w 5 sekund.

Marian Lichtman testuje Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT

Infiniti Q50S AWD HYBRID DCT – Audio

Słuchaliśmy nowej płyty Złoty Hit utrzymanej w tonacji DISCO, Q50S jest wyposażone w system nagłośnienia BOSE. Jest to 16 głośników Bose Performance rozmieszczonych w całym samochodzie i sterowanych procesorem dźwięku analizującym przestrzeń. Dynamiczne dostosowanie wysterowania poszczególnych głośników powoduje wrażenie Sali koncertowej niezależnie od ilości osób na pokładzie. Jakość jest rewelacyjna, pełny High-End, nawet przy maksymalnym rozkręceniu głośności nie wykazuje żadnego przesterowania czy zniekształcenia dźwięku.

przeczytaj o wersji Q50S turbo, ma jeszcze więcej mocy. 

Infiniti nadal jest potęgą w USA

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia