Kamera samochodowa – jaką wybrać?

769

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kamera samochodowa

Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Kamera samochodowa inaczej zwana rejestratorem jazdy na przestrzeni ostatnich lat stała się bardzo przydatnym i powszechnie używanym urządzeniem przez wielu kierowców. Jest to urządzenie przydatne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim służy do nagrywania podczas jazdy tego co się dzieje przed oraz w niektórych przypadkach za naszym samochodem. Uzyskany w ten sposób materiał w wielu sytuacjach może posłużyć jako dowód, który pozwoli ustalić kto bym sprawcą zaistniałego zdarzenia drogowego oraz przesądzić o winie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wiele czynników, które bezpośrednio mogą przesądzić o wyborze konkretnego modelu.

Kamera samochodowa – zastanów się co chcesz nagrywać

kamera samochodowa
Współczesne rejestratory jazdy nagrywają obszar zarówno przed jak i za samochodem

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli rejestratorów samochodowych. Standardowo, pojedyncze kamerki nagrywają to, co się dzieje aktualnie podczas jazdy przed samochodem. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja decydująca o winie bądź nie może wydarzyć się także za naszym samochodem. Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów oferują urządzenia pozwalające na rejestrację obszaru przed jak i za naszym samochodem.

W takiej sytuacji obie kamery współpracują ze sobą gdyż są połączone najczęściej przewodem. Jeden rejestrator umieszczamy z przodu pojazdu, drugi w tylnej jego części i w ten sposób w razie zaistnienia niespodziewanego zdarzenia drogowego mamy zarejestrowane to co się działo zarówno przed jak i za naszym samochodem. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest odpowiednio droższe od standardowej pojedynczej kamerki.

Kamera samochodowa – najważniejsze są parametry

Decydując się na zakup rejestratora jazdy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które odróżniają jedne urządzenia od innych. W przypadku rejestratorów jazdy bardzo ważny jest kąt widzenia, inaczej zwany kątem nagrywania. Im szerszy kąt nagrywania tym szerszy obszar przed pojazdem zarejestruje kamera. W przypadku rejestratorów jazdy jest to dość ważny parametr, ponieważ w wielu przypadkach zdarzenia drogowe mają miejsce niekoniecznie przed samym pojazdem.

Kolejny bardzo ważny parametr to rozdzielczość. Im jest ona wyższa tym wyższej i lepszej jakości będą nagrywane przez nas firmy. Najtańsze urządzenia oferują nagrywanie w standardzie VGA. Jednak obecnie takich urządzeń jest coraz mniej, za to powszechne stają się rejestratory nagrywające w rozdzielczości full HD. Niestety wraz ze wzrostem jakości wzrasta ilość miejsca jaką zajmuje poszczególny filmik w pamięci urządzenia. W wielu przypadkach warto pomyśleć o dokupieniu karty pamięci o dużej pojemności.

Kamera samochodowa – nie zapominaj o jeździe nocą

kamera samochodowa
Odpowiednia jakość widzenia nocnego jest równie ważna

Poszukując kamery samochodowej nie wolno pomijać takiego aspektu jak jazda nocą. Jeżeli zależy nam na tym, aby nocne nagrania były wyraźne i dobrej jakości, to powinniśmy wybrać urządzenie wyposażone w diody podczerwieni. Dzięki nim nocne nagrania będą jaśniejsze i dużo bardziej wyraźne. Decydując się na urządzenie wyposażone w diody podczerwieni, pamiętajmy także o tym, aby sprawdzić odporność urządzenia na światła latarni oraz innych samochodów, aby uniknąć efektu oślepienia.

Kamera samochodowa – dodatkowe funkcje

Współcześnie oferowane urządzenia oferują dodatkowe funkcje, które mogą przydać się w niespodziewanych sytuacjach. Warto kupić urządzenie wyposażone w czujnik ruchu. Taki rodzaj kamerki wykrywa mocniejszy ruch przed pojazdem i aktywuje nagrywanie. Może to być przydatne na przykład podczas szkody parkingowej. Do innych dodatkowych funkcji warto zaliczyć moduł GPS, który rejestruje i zapisuje naszą trasę, przy okazji przesyłając dane o aktualnej prędkości samochodu oraz innych parametrach jazdy.

Zobacz również: Czujniki parkowania czy kamera cofania?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia