Mycie samochodu – czego należy unikać

0
2510
mycie samochodu

Mycie samochodu – czego należy unikać

Mycie samochodu z pozoru wydaje się dość banalną czynnością. Jednak pomimo tego, wielu kierowców popełnia sporo błędów myjąc nadwozie swojego auta. To z kolei prowadzi do pojawienia się mikrouszkodzeń powłoki lakierniczej naszego samochodu oraz bezpośrednio przekłada się na pogorszenie kondycji naszego lakieru. Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców zalicza się używanie nieodpowiednich akcesoriów i kosmetyków oraz najzwyczajniej w świecie pośpiech, który sprawia, że popełniamy proste błędy.

Mycie samochodu – ręcznie nie zawsze znaczy dobrze

Wielu kierowców uważa, że ręczne mycie karoserii jest bezpieczniejsze dla nadwozia naszego samochodu niż mycie na myjni automatycznej. Jest w tym dużo prawdy pod warunkiem, że wykonujemy tę czynność w prawidłowy sposób. Przede wszystkim nie używajmy do mycia gąbki. Jej struktura sprawia, że osadzają się w niej drobinki i ziarenka piasku, które z czasem powodują charakterystyczne koliste zarysowania na karoserii. Powinniśmy jak najskuteczniej pozbywać się drobinek piasku, dlatego korzystajmy z co najmniej dwóch wiader wody. Jedno na środek czyszczący, a drugie do opłukiwania tego czym myjemy samochód.

Jeżeli chodzi o same mycie to zaleca się stosowanie specjalnych rękawic z mikrofibry, które można po każdym myciu wyprać i usunąć z niej drobinki piasku i zabrudzenia. Jeszcze jeden poważny błąd to używanie do mycia zamiast profesjonalnych szamponów płynu do mycia naczyń. Odczyn takiego płynu najzwyczajniej w świecie szkodzi powłoce lakierniczej. Lepiej więc zainwestować w profesjonalne środki.

Mycie samochodu – myjnie automatyczne

mycie samochodu
Myjnei automatyczne mogą zaszkodzić powłoce lakierniczej

Z myjni automatycznych lepiej korzystać w ostateczności. Choć dla wielu jest to propozycja kusząca z racji chociażby krótkiego czasu mycia, to stosowane na takich myjniach szczotki i środki czyszczące mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Dzieje się tak z powodu drobinek piasku, które osadzają się na szczotkach i w niektórych przypadkach powodują powstawanie mikro rys. Auto po wymyciu w myjni automatycznej wydaje się być czyste. Jednak po spojrzeniu z bliska oraz zajrzeniu w miejsca trudno dostępne okazuje się, że pozostaje tam brudny osad. Z myjni automatycznych korzystajmy w ostateczności, jeżeli zależy nam na czasie.

Mycie samochodu – myjnie bezdotykowe

W przypadku mycia na tego rodzaju myjniach warto także stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim chodzi o kolejność mycia. Boki samochodu myjmy zawsze na koniec, a nie w pierwszej kolejności. Prawidłowa kolejność to mycie maski, przedniej szyby, dachu, tylnej szyby, a dopiero później boków auta. Ważna jest też odległość dyszy od karoserii. Zaleca się, żeby wynosiła co najmniej od 20 do 30 centymetrów. Pamiętajmy także, że myjni nie równa. Bardzo wiele zależy od rodzaju stosowanych detergentów oraz od jakości samej wody wykorzystywanej w procesie mycia.

Zobacz również: Detalingowe mycie auta. Ochrona czy strata pieniędzy?