Ford Sierra RS Cosworth – poważna maszyna dla poważnych kierowców

3162

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Sierra RS Cosworth

Ford Sierra RS Cosworth – już sam wygląd tego samochodu daje do zrozumienia, że z nim nie ma żartów

Sportowe sedany i liftbacki z segmentu D to maszyny wyjątkowe pod wieloma względami. Z jednej strony szybsze od hothatchy, z drugiej – nadal oferujące jako taką użyteczność na co dzień, nie rzucając się przy tym zbytnio w oczy. Ford Sierra RS Cosworth nie do końca pasuje do tego opisu. Muskularne i “uskrzydlone” nadwozie tego pocisku nie ma w sobie nic z cichociemnej skromności, a moc i wymagająca specyfika zawieszenia sprawiają, że nie jest to samochód dla każdego.

Ford Sierra RS Cosworth – historia modelu

Ford Sierra RS Cosworth
Ford Sierra RS Cosworth

Lata 80. to czas szalonej Grupy A, a każdy producent, który kiedykolwiek liczył się w motorsporcie, chciał mieć swojego reprezentanta w królewskim segmencie. Warunek był jeden – 5 tysięcy odpowiednio ugrzecznionych potworów musiało wyjechać na drogi. Już sama baza, służąca jako podkład dla inżynierów Special Vehicle Engineering, dawała solidne podstawy do stworzenia sportowej bestii. Sierra, która w 1982 roku zastąpiła modele Taunus i Cortina, była samochodem dopracowanym i nowoczesnym, w którym dużą uwagę przywiązano do aerodynamiki nadwozia.

Szalony wariant rodzinnej Sierry został zaprezentowany w 1985 roku, podczas targów w Genewie. Bazą do stworzenia czystej krwi sportowca była wersja 3-drzwiowa. Dwulitrowy silnik YKK (konstrukcyjnie pamiętający jeszcze Forda Pinto) trafił w ręce specjalistów z Coswortha. Resztą zajął się brytyjski oddział Special Vehicle Engineering.

Ford Sierra RS Cosworth – na pierwszym miejscu osiągi

Ford Sierra RS Cosworth
Ford Sierra RS Cosworth

Z czterocylindrowej jednostki, wspomaganej przez turbosprężarkę Garett T3, udało się wycisnąć 204 KM. Pokaźne stadko, w całości trafiające na koła osi tylnej, zapewniało sprint do setki w czasie 6,5 sekundy. “Cossie” mógł rozpędzić się do 235 km/h.

Nadwozie sportowej wersji nie pozostawiało żadnych złudzeń co do charakteru samochodu. Wloty powietrza na masce, poszerzone nadkola całkowicie przemodelowane zderzaki, dynamicznie zaprojektowane alufelgi (które mieściły większe tarcze hamulcowe) i ogromne skrzydło na tylnej klapie – to wszystko tworzyło niepowtarzalny sportowy klimat, którego nie zabrakło też we wnętrzu. Kierowcę i pasażera otulały sportowe fotele Recaro. W kabinie brakowało jakichkolwiek elementów, mogących uchodzić za luksusowe. Klimatyzacji nie było nawet na liście wyposażenia dodatkowego. Producent nie przewidział nawet możliwości wyboru barwy tapicerki.

W 1987 roku zakończono produkcję pierwszej superszybkiej Sierry. Na pożegnanie producent wypuścił 500 egzemplarzy modelu RS500. Moc wzrosła do 224 KM, jednak taki wariant był dostępny wyłącznie z kierownicą po prawej stronie.

Lubisz sportowe Fordy? Tutaj przeczytasz o Escorcie RS.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia