Elektryczny Nissan – plany rozwojowe Japończyków
Nissan nigdy nie zajmował raczej czołowych lokat w rankingach sprzedaży. Inaczej sytuacja ma się w kategorii samochodów elektrycznych, gdzie Nissan Leaf jest najczęściej kupowanym samochodem w pełni elektrycznym na świecie. Elektryczny Nissan e-NV200 jest z kolei najlepiej sprzedającym się vanem w Europie. To zdecydowanie pokazuje, że Nissan wie jak zrobić samochód elektryczny. Jak zatem wygląda dalszy plan na rozwój?
Elektryczny Nissan – „Nissan Futures”
Nowy Nissan Leaf już pokazał spory rozwój względem poprzednich generacji. Zasięg przekracza 350km, silnik osiąga większą moc, a wygląd jest bardziej standardowy. Van Nissana e-NV200 również przeszedł szereg modyfikacji . Nissan w planie rozwoju wskazuje cztery główne obszary koncentracji. Dobra passa z dotychczasowymi modelami zachęca Japończyków do utrzymania sprzedaży wszystkich przyszłych modeli na dobrym poziomie. Zakładają, że będę w ścisłej czołówce sprzedaży elektryków. Stąd pierwszym i najważniejszym z obszarów rozwoju jest inwestycja w nowe modele i stały rozwój obecnych. Do 2022 roku Japończycy chcą sprzedawać milion elektryków rocznie. Mówi się o wprowadzeniu do sprzedaży 8 nowych modeli zasilanych tylko silnikiem elektrycznym. Wśród tych 8 modeli znajdziemy samochody różnych segmentów od małych miejskich do crossover-ów. Również hybrydy będą rozwijane. Nissan chce, aby w Japonii i Europie, 40 na 100 samochodów opuszczających fabryki i sieci sprzedaży były zelektryfikowane. W 2025 roku już co 2 samochód ma być elektryczny lub hybrydowy. A Ameryce zakładają 20%, a w Chinach około 35%. Również luksusowy odpowiednik Nissana – Infiniti od 2021 roku zamierza postawić na rozwój swoich elektryków.
Elektryczny Nissan – kolejne obszary rozwoju dotyczą ładowania
Kolejnym z czterech wyróżnionych punktów rozwoju Nissana jest rozwój ładowarek. Ładowarka domowa o mocy 7kW, która naładuje w pełni akumulator w około 5,5h oraz ładowarka dla firm i flot samochodowych o mocy 22kW, która naładuje auto do pełna już w 2 godziny. Ładowarki ma uzupełnić system magazynowania energii, dzięki któremu będzie można wykorzystać nawet energię pozyskiwaną z własnych źródeł. Trzeci cel to rozwój infrastruktury ładowania. Do 2020 roku ma być już ponad 5500 stacji szybkiego ładowania. Ostatni z celów jest już testowany w Danii. Polega na wykorzystaniu technologii dwukierunkowego ładowania. Właściciel takiego systemu ładowania ma możliwość pobierania energii. Będzie mógł kupić prąd w czasie obowiązywania taniej taryfy, a potem wykorzystać w trakcie jazdy, w domu czy też odsprzedać.
Zobacz także Toyota elektryczna – plany jednego z pionierów elektryfikacji