Sprowadzanie auta zza granicy. Co trzeba wiedzieć?

Sprowadzanie auta zza granicy jest niemałym przedsięwzięciem. Co trzeba wiedzieć? Oto krótki poradnik, odpowie na wszystkie wasze pytania.

2692

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sprowadzanie auta zza granicy

Sprowadzanie auta zza granicy. Co trzeba wiedzieć?

Polacy nadal bardzo chetnie sprowadzają auta zza granicy. Panuje przekonanie, że Niemcy bardzo szybko nudzą się swoimi samochodami i sprzedają je do Polski w stanie niemal idealnym. Mały przebieg, dobry silnik, „niebite” i garażowane. Takimi epitetami opisane jest niemal każde auto z Niemiec. Niestety życie weryfikuje te życzenia i cofanie licznika czy niepradziwa książka serwisowa to  niemal standard. Zanim jednak znajdziemy auto, które kupimy, warto sprawdzić wszystkie formalności. Sprowadzanie auta zza granicy jest niemałym przedsięwzięciem. Co trzeba wiedzieć? Oto krótki poradnik, który odpowie na wszystkie pytania.

Sprowadzanie auta zza granicy – dwujęzyczna umowa kupna/sprzedaży

sprowadzanie auta zza granicyDoskonale wiemy, że na zauta, które już zostały sprowadzone sprzedawcy narzucają niemałą marżę. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto udać się za zachodnią granicę samodzielnie. Pierszą rzeczą, którą musimy przygotować przed podróżą jest umowa kupna/sprzedaży w dwóch wersjach językowych. Brak jednej wersji, w tym przypadku niemieckiej będzie się wiązał z obowiązkiem odwiedzenia tłumacza. Po co więc narażać się na dodatkowe koszty? Jeśli przygotowaliśmy wcześniej umowę i zdecydowaliśmy się na zakup, pozostaje tylko odwiedzenie odpowiedniego urzędu komunikacji. Tam otrzymamy zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta i będziemy mogli spokojnie szykować się w drogę powrotną.

Sprowadzanie auta zza granicy – Komplet dokumentów to podstawa

Fakt, że kupujemy używane auto, nieuprawnia nas do nieposiadania kompletu dokumentów. Oprócz sprawdzenia jak pali oraz oceny stanu „pod maską” nigdy nie zapominajmy o kwestiach formalnych. Sprzedawca samochodu wraz z autem powinien przekazać nam kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz dwa komplety kluczyków. Brak jednego kompletu kluczyków może okazać się bardzo problematyczny np. w momencie kradzieży auta. Wtedy bowiem uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela nie będzie już takie łatwe.

Sprowadzanie auta zza granicy – Wracamy na lawecie czy na kołach?

sprowadzanie auta zza granicyKolejną kwestią wymagającą wyjaśnienia jest sposób powrotu do kraju. Jeśli wykorzystujemy lawetę, nie ma problemu. Musimy wtedy zabezpieczyć auto i można spokojnie ruszać w drogę. Powrót „na kołach” wiąże się jednak z ponowną wizytą w urzędzie komunikacji. Mucimy tak kupić krótkoterminowe tablice eksportowe (celne), a także krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Nie ma się czego obawiać, ponieważ urzędy są na to przygotowane i bez problemu obsługują obcokrajowców. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy również na stronie internetowej oraz w polskich Urzędach Celnych.

Sprowadzanie auta zza granicy – Formalności w Polsce

sprowadzanie auta zza granicyPierwszym miejscem, do którego musimy pojechać po przekroczeniu granicy poslkiej jest stacja diagnostyczna. Należy wówczas przeprowadzić kompleksowy przegląd techniczny, uzyskać zaświadczenie o jego zaliczeniu oraz dokument identyfikacyjny pojazdu. Kolejny krok to wizyta w urzędzie celnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W terminie 5 dni od nabycia auta musimy złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Stawka akcyzy zależy od pojemności silnika: do 2000 cm³ – 3,1 proc., powyżej 2000 cm³ – 18,6 proc. wartości pojazdu.

Następny krok to wizyta w wydziale komunikacji i kolejne opłaty. Należy uiścić tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500 zł oraz zapłacić za wydanie tablic rejestracyjnych oraz dowodu. Wtedy również zdajemy w urzędzie otrzymane wcześniej tablice eksportowe. Pamiętajmy, że należy to zrobić w ciągu 30 dni od daty zakupu samochodu. Ostatni element to zakup polisy OC najpóźniej  dniu rejestracji pojazdu na terenie Polski. A jakimi autami jeżdżą Polacy najchętniej?

Sprowadzanie auta zza granicy – o czym jeszcze musimy pamiętać?

Opisana powyżej prodecura dotyczy samochodów osobowych sporowadzanych z krajów UE. Formalności wyglądają nieco inaczej w przypadku samochodów ciężarowych czy motocykli. Pamietajmy, że cały proces tylko z pozoru jest bardzo skomplikowany. W praktyce samodzielne sprowadzanie auta zza granicy nie jest niczym trudnym. Ale może lepiej kupić elektryka z dopłatą w kraju?

Przeczytaj również:

Hypermiling – skuteczny sposób na oszczędzanie paliwa?

jaki jest los skradzionych aut?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia