Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG auto na wieś

905

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoda Octavia Scout 4x4 180KM TSI DSG

Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG auto na wieś

Skoda celuje w Crossovery, kombi wysoko zawieszone na dużych kołach robi wrażenie pseudoSUVa. Niby Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG w kombi ale jakaś taka wyższa. Koła z wyższym profilem by nie bać się dziur, napęd 4×4 i do tego  180KM mocy, robi wrażenie. Jest to auto idealnie wpasowujące się w potrzebę rynku, wiele osób poza tym że potrzebuje naprawdę duże auto rodzinne to jeszcze dobrze byłoby móc nim wjechać w zarośla, łąkę czy pojechać na ryby plażą. Octavia słynie z dobrych właściwości jezdnych na drodze a teraz dodatkowo powiększa to o tereny umiarkowanie trudne. Napęd 4×4 jest oparty o haldex i dopędza koła tylne co oszczędza zużycie paliwa bo koła na tył dostają moment jedynie w razie zapotrzebowania. Fakt podniesienia nadwozia oraz wyposażenia w opony o wyższym profilu powoduje że auto inaczej zachowuje się na drodze jak normalna Octavia kombi zwłaszcza przy większych prędkościach.

Podróżując ponad 100km/h musimy zdawać sobie sprawę z tego że auto jest bardziej miękko zawieszone i nie trzyma się tak drogi jak zwykła Octavia. Niestety jest to kompromis pomiędzy codziennym użytkowym autem a chęcią sprostanie lekko trudnemu terenowi i radzę dobrze o tym pamiętać. W tym przekonaniu utwierdza mnie potężny silnik który ma 280Nm momentu obrotowego i przyspiesza bardzo dynamicznie. Wysokie zawieszenie sprawia wrażenie niedoceniania rzeczywistej prędkości na drodze. Myślę że osoby których nie stać na auto Subaru Outback Skoda Scout jest idealną alternatywą i jest o kilkadziesiąt tysięcy tańsza dysponując o 5KM mocniejszym silnikiem. Ja osobiście wolę albo auto terenowe albo szosówkę takie miksy znacznie spłaszczają możliwości auta w obu zakresach użyteczności ale podejrzewam że na wieś to idealna oferta.

Skoda Octavia Scout 4x4 180KM TSI DSG

A teraz okiem technicznym

Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Silnik/skrzynia

Silnik jest o średniej pojemności jak na takie auto bo 1800 cm3 i moc 180KM to średnia w klasie. Nawet moment w wysokości 280Nm nie jest za mały ale nie powala. Auto jest wyposażone w napęd 4×4 co dodatkowo jest obciążeniem i mechanicznym i dodatkowy napęd trochę waży.  Sytuację ratuje doskonała skrzynia biegów czyli DSG które ma tutaj 6 przełożeń. Trochę mało jak na obecne czasy ale ma ona duże obciążenia bo auto ma napęd 4WD czy jak inni piszą 4×4. To powoduje że rzadko zdarza się uślizg kół przy ruszaniu czy bardziej dynamicznej jeździe.

Skoda Octavia Scout 4x4 180KM TSI DSG

Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie jest takie jak w zwykłej Octavii czyli MacPhersony z przodu i belka skrętna z tyłu różnica polega na tym że ma inną charakterystykę. Jest twardsze oraz podnosi nadwozie o ponad 3cm co przy dużych kołach 225/45×18 powoduje że auto robi wrażenie terenowego. Hamulce są jak w zwykłej Octavii czyli tarczowe, dodatkowo przednie wentylowane, są jak wcześniej wspominałem skuteczne nawet pod pełnym obciążeniem. Tak samo zawieszenie nie ma skłonności do bujania przy dużym obciążeniu, jest bardzo dobrze zestrojone. Tak naprawdę to to zawieszenie aż prosi by auto miało większy silnik.

Skoda Octavia Scout 4x4 180KM TSI DSG

Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Ekonomia

Nie szukajmy ekonomii w aucie, które jest lekko terenowe i ma napęd 4×4.  To z natury cięższy samochód bo prawie o 100kg od wersji 2WD. To samo tyczy się oporów toczenia gdzie jednak Haldex musi się obracać nawet jeśli nie przenosi w danym momencie napędu. Takie auto wybieramy z konkretnych potrzeb a nie do jazdy w mieście, takie auto to fajna rekreacyjna maszyna mknąca szybko jak auto zwykłe osobowe.

przeczytaj o Scoucie w dieslu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia