Wymiana oleju w skrzyni biegów – zaniedbania mogą być kosztowne

1063

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wymiana oleju w skrzyni biegów – tego nie można zaniedbać!

Producenci samochodów od dawna przekonują nas, że stosowany w fabryce olej przekładniowy jest wieczny lub niemal wieczny. Czyżby owe koncerny odkryły magiczną recepturę, dzięki której środek smarny nie ulega zużyciu? Nic z tych rzeczy, a jak nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Tak właśnie jest w tym przypadku. Wymiana oleju w skrzyni biegów to zysk dla producenta, ale więcej zarabia się na naprawie lub na wymianie całego mechanizmu. Nie ma czegoś takiego jak wieczny olej! Tak samo jak silnikowy, przekładniowy też wymaga wymiany, nawet jeżeli instrukcja obsługi pojazdu próbuje nas przekonać, że jest inaczej.

Wymiana oleju w skrzyni biegów – czym grożą zaniedbania?

Wymiana oleju w skrzyni biegów
1. Wymiana oleju w skrzyni biegów – w przypadku automatu, lepiej pozostawić to fachowcowi

Olej w skrzyni biegów pracuje w lżejszych warunkach niż jego silnikowy odpowiednik – temperatury są niższe i nie ma kontaktu ze spalinami. Lżejsze nie znaczy jednak lekkie. Współczesne silniki, także benzynowe, generują ogromny moment obrotowy. Olej poddawany jest procesom ściskania i rozcierania. Utrata właściwości smarnych jest więc kwestią czasu.

Należy pamiętać, że poza smarowaniem, olej odpowiada także za chłodzenie mechanizmów, utrzymywanie ich w czystości i za amortyzację drgań. W przypadku zaniedbań serwisowych, poważna awaria (m.in. zatarcie łożysk, wykruszenie zębów lub zniszczenie obudowy) jest kwestią czasu, a raczej kwestią przejechanych kilometrów. W skrzyniach automatycznych, warto wymieniać olej co 30-40 tysięcy kilometrów. W tym przypadku, najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanego warsztatu. Zdarza się, że źle dobrany olej unieruchamia skrzynię. Jeżeli chodzi o “manuale”, interwał można nieco wydłużyć. Specjaliści zalecają wymianę po około 80 tys. km. Zależnie od modelu samochodu i od sposobu eksploatacji, czasami konieczne jest skrócenie tego dystansu o około 20-30 tys. km.

Wymiana oleju w skrzyni biegów – zużyty mechanizm daje wyraźne sygnały

Kupując samochód używany, nigdy nie możemy być pewni, czy w toku eksploatacji, sprzedający kierował się zdrowym rozsądkiem czy absurdalnymi zaleceniami producenta. Warto więc być wyczulonym na pewne sygnały, które wysyła skrzynia biegów. W przypadku automatów, niepokój powinny wzbudzać wszelkie dziwne dźwięki, oporna zmiana biegów i towarzyszące jej szarpnięcia. Zaniedbany manual będzie sprawiał problemy przy zmianie biegów, a jego praca będzie dość głośna.

1. CC BY-SA 4.0; autor: Hans Haase; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia