Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów

573

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

30-dniowe polisy OC na celowniku

Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów

4 czerwca Prezydent podpisał nowelizację przepisów dotyczącą przedawnienia długów. Zapowiadane zmiany miały wpłynąć korzystnie na konsumentów i zapewnić im większą ochronę przed windykatorami i bankami, w których mieli jakiekolwiek zadłużenia. Niestety, coś poszło nie tak i nowa ustawa została skonstruowana tak, że to nie konsument będzie miał przywileje, a zysk powędruje do wielkich firm. O tym w dzisiejszej Audycji Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów opowie nasz gość Tomek Parol.

Anuluj Dług - nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów

W propozycjach zmiany ustawy pojawiła się propozycja skrócenia okresu przedawnienia długu z lat 10 do 6. Oczywiście, zmiana wejdzie w życie z tym, że dotyczy to roszczeń pomiędzy konsumentami – osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Termin rozszczenia przedsiębiorców nadal zostały bez zmian, czyli okres 3 lat. Co więcej, nowelizacja miała zakładać, że przedawnienie długu będzie sprawdzane urzędu. Do tej pory to na dłużniku spoczywał obowiązek wskazania, że doszło do przedawnienia długu. Jeśli tego nie zrobił, sąd zobowiązywał go do spłaty. Jak się okazuje, sąd nadal nie będzie miał takiego obowiązku. Prawnicy firm windykacyjnych będą również tryumfowali na polu walki pozywania klientów o przedawnione długi – śmieszna zmiana zakłada, że w każdym pozwie musi widnieć data wymagalności. Dowolna – nawet jeśli nie jest prawdziwa, sąd musi taki pozew rozpatrzyć, ponieważ formalnie wszystko się zgadza. A później – może wydać nakaz zapłaty. Czy tak miały wyglądać te zmiany? Jak bardzo mogą one zaszkodzić zwykłemu konsumentowi? Posłuchajcie:

Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów 1

Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów 2

Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów 3

Anuluj Dług – nowelizacja ustawy o przedawnieniu długów 4

 

Posłuchaj również audycji dotyczących zmian prawnych —> ochrona danych osobowych RODO

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia