Ford Fiesta II – druga generacja popularnego Forda

648

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Fiesta II - źródło: wikipedia.pl autor: Rudolf Stricker

Ford Fiesta II – druga generacja popularnego Forda

Ford Fiesta II to druga generacja jednego z najlepiej sprzedających się modeli Forda oraz jeden z najbardziej popularnych samochodów segmentu B. W 2016 zadebiutowała już siódma generacja tego znanego i cenionego przez użytkowników modelu. Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to Ford zaprezentował pierwszą Fiestę. Druga generacja, której historię dziś przybliżę zadebiutowała w 1983 roku.

Ford Fiesta II – źródło: wikipedia autor: Mic from Reading

Ford Fiesta II – wymiary identycznej jak w I generacji

Następca Fiesty I nie różnił się od niej wymiarami. Wysokość, szerokość, długość oraz rozstaw osi co do milimetra się zgadzały. Jednak II generacja była delikatnie bardziej ergonomiczna, dzięki czemu zwiększyła się ilość miejsca dla użytkowników. Forda chwalono za zagospodarowanie przestrzeni. Natomiast na pierwszy rzut oka widać było zmiany stylistyczne. Projektanci starali się nadać bardziej opływowe kształty niż u poprzednika. Wnętrze choć poprawione i zmienione, wciąż nie wyróżniało się niczym szczególnym, natomiast miało być to auto głównie tanie i konkurencyjne. Jedną z ciekawszych wersji była wersja usportowiona z oznaczeniem XR2. Wersja ta była wyposażona w poszerzone nadkola oraz dodatkowe reflektory, które nadawały sportowego charakteru małej Fieście. W opisywanym modelu nie było jeszcze dostępnych wersji 5-drzwiowych. Auto było rejestrowane na pięć osob, ale raczej o ile można mówić o jakimkolwiek komforcie to był raczej dla kierowcy i 3 pasażerów.

Ford Fiesta II – źródło: wikipedia autor: Rudolf Stricker

Ford Fiesta II – głównie małe silniki

Ford Fiesta II posiadał napęd na przednią oś. W zależności od wersji występowały skrzynie 4 i 5 biegowa.  W ofercie Forda było dostępnych kilka silników benzynowych oraz jeden silnik wysokoprężny. Najsłabszy z oferowanych silnik o pojemności jednego litra osiągał moc od 40 do 45 koni mechanicznych w zależności od roku produkcji, ponieważ przechodził modyfikacje. Najmocniejsza wersja miała aż 96 koni co w połączeniu z małą masą samochodu przekładało się na dobre osiągi. Diesel miał moc 54KM.

Ford Fiesta II – źródło: wikipedia, autor: Kieran White

Zobacz także Volkswagen Jetta II – czy to sedan Golf-a?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia