Mniejsze tablice rejestracyjne – co trzeba o nich wiedzieć?

12406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spóźnienie z rejestracją pojazdu
Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu

Mniejsze tablice rejestracyjne – co trzeba o nich wiedzieć?

Już od pierwszego lipca kierowcy będą mogli zamawiać mniejsze tablice rejestracyjne. Nowe tablice będą miały znacznie mniejsze wymiary oraz mniejszą czcionkę. Jak podkreśla minister infrastruktury, to nie są wszystkie zmiany, które czekają nas w najbliższym czasie. Sprawdziliśmy, co jeszcze może się zmienić.

Mniejsze tablice rejestracyjne – czy są nam potrzebne?

mniejsze tablice rejestracyjne glowne
mniejsze tablice rejestracyjne glowne

Statystyczny Kowalski nie zastanawia się nad wymiarami tablic rejestracyjnych w swoim aucie. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy sprowadza auto z USA lub z Azji. Wtedy to okazuje się, że polskie „blachy” są znacznie większe. Przypomnijmy, że polskie tablice rejestracyjne mają wymiary 520 × 114 mm. Dla porównania w Stanach lub np. w Japonii standardem jest wymiar 305 × 115 mm. Tablice, które będą dostępne od 1 lipca, idealnie zmieszczą się w fabrycznie przystosowanych do nich miejscach. Można się więc spodziewać, że już w pierwszy dzień rzesze kierowców będą chciały otrzymac nowe „blachy”.

Mniejsze tablice rejestracyjne – zmiany w dobrym kierunku

mniejsze tablice rejestracyjne zagraniczne
mniejsze tablice rejestracyjne zagraniczne

Sprowadzanie samochodów z krajów bardziej odległych niż Niemcy staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Obecnie właściciele takich aut musieli wyginać polskie tablice lub ucinać ich krawędzie, aby móc je zamontować. Jest to nie tylko niewygodne, lecz także bardzo niebezpieczne rozwiązanie, bowiem taka tablica może się łatwo odczepić lub wyrządzić krzywdę. Ponadto, za takie „przeróbki” policja bardzo często wręcza mandaty i punkty karne. Dzięki tej niewielkiej zmianie problem został rozwiązany na dobre.

Mniejsze tablice rejestracyjne i co jeszcze?

mniejsze tablice rejestracyjne glowne jednoślad
mniejsze tablice rejestracyjne glowne jednoślad

Kolejną zmianą, nad którą pracuje ministerstwo, jest zmiana przepisów o rejestracji pojazdów. Już wkrótce pojazd będzie mógł zostać zarejestrowany w miejscu kupna, a nie jak dotychczas, w miejscu zameldowania kupującego. Zdaniem Ministra Adamczyka to jeszcze nie wszystko:

„Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności”.

Takie zmiany to dla kierowców oszczędność czasu i pieniędzy, więc należy mieć nadzieję, że minister jak najszybciej wywiąże się ze złożonej obietnicy.
Kolejna zmiana, o jakiej mówi się coraz częściej, to zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Jak tylko system CEPIK 2.0 zostanie w pełni wdrożony, kierowcy nie będą musieli okazywać dowodu rejestracyjnego. Na razie nie znamy jednak żadnej konkretnej daty.

Przeczytaj również:

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy?

https://youtu.be/grUYPuhvAM0

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia