Fiat 127 – o klasę wyżej od konkurentów

1509

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 127

Fiat 127 – o klasę wyżej od konkurentów

Polska motoryzacja Fiatem stoi. Tak zwykło się mawiać jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Bo chyba każdy się zgodzi z tym, że to włoski producent niewątpliwie przyczynił się do rozwoju naszej motoryzacji za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Może nie sam producent ale licencje, które kupowaliśmy od Włochów sprawiły, że mieliśmy szansę produkować w Polsce samochody. Co prawda produkowaliśmy już inne modele (także na licencji) jak na przykład Warszawa, ale to właśnie modele Fiata zmotoryzowały Polskę. Niewątpliwe zasługi w tej materii przypisuje się Fiatowi 126p, który za sprawą dużo niższej ceny od Fiata 125p miał szansę znaleźć większą liczbę nabywców. Jednak losy naszej motoryzacji mogły się potoczyć nieco inaczej gdybyśmy zamiast licencji na model 126, kupili licencję na model Fiat 127.

Była to konstrukcja nowocześniejsza oraz dużo bardziej praktyczna od popularnego Malucha. Przede wszystkim nadwozie było dużo bardziej obszerne co czyniło tą konstrukcję bardziej praktyczną z punktu widzenia statystycznej rodziny. Wielką zaletą Fiata 127 było także to, że dawał on dużo większe możliwości dalszego rozwoju konstrukcji w porównaniu do Fiata 126p.

Fiat 127 – dużo większe możliwości

Fiat 127
Licencja na Fiata 127 dawała dużo większe możliwości rozwoju

Model 127 zadebiutował w 1971 roku, czyli w tym samym czasie kiedy Polska zakupiła licencję na produkcję Fiata 126. Jednak były to z goła odmienne konstrukcję. W Fiacie 127 płyta podłogowa pochodziła z Autobianchi A112 tak jak i cały układ napędowy, zaś silnik z tylnoisilnikowego Fiata 850, czyli bezpośredniego poprzednika modelu 127. To co wyróżniało model 127 to bardzo nowoczesna konstrukcja jak an ówczesne lata w których był produkowany. Na uwagę zasługuje poprzecznie umieszczony silnik, który napędzał przednie koła oraz obszerne i praktyczne wnętrze. Duży był także bagażnik, jednak jego praktyczność ograniczała niezbyt duża klapa.

Nadwozie zostało zaprojektowane praktycznie od nowa. Z założenia miało być praktyczne oraz wpisywać się w panujące wtedy trendy stylistyczne. Dostępne były różne wersje nadwoziowe, jednak na samym początku oferowany był jedynie dwu drzwiowy fastback. W 1972 roku w ofercie pojawił się trzy drzwiowy hatchback co sprawiło, że auto stało się jeszcze bardziej uniwersalne. W kolejnych latach wprowadzano do produkcji także różne wersje specjalne. Na uwagę zasługuje wersja Special wprowadzona do produkcji w roku 1974. Charakteryzowała się przede wszystkim dużo bogatszym wyposażeniem w porównaniu do standardowej wersji.

Fiat 127 – kolejne lata, kolejne modernizacje

Fiat 127
Z czasem nadwozie 127 było poddawane modyfikacjom

Fiat cały czas starał się unowocześniać konstrukcję modelu 127 po to, aby nadążać za zmieniającymi się trendami oraz uatrakcyjniać swoją ofertę. Rok 1977 to czas kiedy przeprowadzono pierwszą większą modernizację nadwozia. Dziś nazwalibyśmy to faceliftingiem. Zmiany dotyczyły w dużej mierze przodu pojazdu. Zastosowano całkiem nowy przedni pas oraz maskę. Zdecydowano się także na zastosowanie zderzaków wykonanych z tworzywa sztucznego. W samochodzie zostały poszerzone drzwi, zaś z tyłu pojawiły się nieco większe lampy. Zmiany nie ominęły także wnętrza, w którym zmieniono przede wszystkim wystrój deski rozdzielczej. Z kolei na wersję usportowioną trzeba było poczekać do roku 1978.

Kolejne lata to kolejne dość istotne zmiany. Początek lat 80 XX wieku to także zacieśnienie współpracy z Hiszpanami. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że równoległe z Fiatem 127 produkowany był także Seat 127. Hiszpanie przyczynili się w bardzo dużym stopniu do opracowania i produkcji pięciodrzwiowego hatchbacka. Modyfikacja ta sprawiła, że pojazd stał się jeszcze bardziej praktyczny. Odmianę wprowadzono do produkcji w 1980 roku. Jeżeli ktoś potrzebował jeszcze większego bagażnika do przewozu większej liczby bagaży musiał poczekać do końcówki roku 1980. Wtedy to do produkcji wszedł model kombi, który nazywał się Fiat 127 Panorama. Polacy także próbowali wypuścić wersję kombi Fiata 126p, która została opracowana w zakładach BOSMAL, jednak ówczesne realia gospodarcze i polityczne nie pozwoliły na rozpoczęcie produkcji tej odmiany nadwoziowej.

Przełomowy był także rok 1982 kiedy to zaprezentowano model bo drugiej, większej modernizacji. Zmiany dotyczyły przede wszystkim przedniej części pojazdu. Całkowicie nowy pas przedni wyróżniały wkomponowane, dużo większe reflektory oraz zupełnie inna atrapa chłodnicy. Zmienione zostały także zderzaki.

Fiat 127 – jednostki napędowe

Fiat 127
Silniki montowane w 127 zapewniały odpowiednią dynamikę i kulturę pracy

W historii Fiata 127 można wspomnieć o kilku jednostkach napędowych. Na samym początku montowany był silnik o pojemności 900 centymetrów sześciennych. Z tą jednostką napędową współpracowała czterostopniowa przekładnia manualna. Jeżeli weźmiemy pod uwagę masę auta oraz stosunek masy do mocy to można śmiało stwierdzić, że ów jednostka napędowa spisywała się nieźle. Jednak z czasem Fiat zdecydował się na modyfikacje silnikowe, które wyszły całkiem na plus.

W tej kwestii przełomowy był rok 1977. W tym czasie pod maskę Fiata 127 trafiła jednostka napędowa o pojemności nieco ponad tysiąca centymetrów sześciennych. Silnik ten cechował się wyższą kulturą pracy oraz lepszą dynamika. Optymalny stosunek mocy do masy sprawiał, że przy odpowiednim obchodzeniu się z pedałem gazu można było osiągnąć całkiem niezłe spalanie. Warto nadmienić, że ta jednostka napędowa była dostarczana przez brazylijskie zakłady Fiata. Jeżeli wspominamy jednostki napędowe warto też wspomnieć o roku 1981. Był to okres przełomowy, ponieważ to właśnie wtedy wprowadzono do produkcji wysokoprężną, oszczędną jednostkę napędową. Silnik o pojemności 1,3 litra cechował się niskimi kosztami eksploatacji.

Fiat 127 – literka „p” w nazwie

Fiat 127 miał także swój polski epizod. Wszystko rozpoczęło się w roku 1973. Choć model montowany w Polsce miał w nazwie literkę „p” to tak naprawdę zakres prac wykonywanych w naszym kraju był bardzo mały. Auta docierały do Polski praktycznie gotowe do jazdy. Prace wykonywane przy tym modelu obejmowały tak naprawdę bardzo mały zakres. Poza montażem polskich podzespołów ograniczono się do założenia niektórych detali stylistycznych. Ostatecznie w Polsce zmontowano zaledwie kilkaset sztuk a produkcja trwała do roku 1975. Złośliwi mówią, że egzemplarze składane w Polsce były gorzej wykonane od ich włoskich odpowiedników.

Ostatecznie w Polsce sprzedano około 6200 sztuk tego modelu. Nie wszyscy mogli sobie pozwolić na zakup tego modelu, gdyż był on dostępny jedynie za dewizy. Nie tylko Polska miała swój motoryzacyjny epizod w produkcji modelu 127. Licencję zakupiła też jugosławiańska Zastava. do 2008 roku produkowano ten model z drobnymi zmianami pod nazwą Zastava Yugo Koral.

Fiat 127 – doceniony na arenie międzynarodowej

Doskonałość konstrukcji Fiata 127 sprawiła, że auto te zostało docenione niejednokrotnie. Przełomowy był rok 1972, kiedy to włoski pojazd uzyskał tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Warto nadmienić, że Fiat 127 w tym plebiscycie wyprzedził takie modele jak Mercedes 350 SL oraz Renault 15/17. Niewątpliwe świadczy to o unikatowości tego modelu oraz dopracowaniu samej konstrukcji.

Zobacz również: FSO Polonez Coupe – motoryzacyjne marzenie wielu polaków

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia