Renault Talisman TCe 7EDC 4control

634

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Talisman TCe 7EDC 4control

Renault Talisman TCe 7EDC 4control

Talisman zastępuje Lagunę ale chyba jest o pół klasy wyżej. Materiały użyte do wykończenia auta ocierają się o klasę premium ale nie to jest najważniejsze. Renault Talisman TCe 7EDC 4control jest słabszą wersją benzynową bo ma jedynie 150KM. Dla tych spokojnych natomiast właściwości trakcyjne tego auta są fenomenalne Pokonywanie zakrętów jest niebezpieczne bo daje wrażenie że możemy jeszcze szybciej i szybciej. Jest to na tyle fascynujące że potem jazda autem bez 4 kół skrętnych bardzo rozczarowuje. System 4control czyli czterech kół skrętnych jest kompletną rewelacją, tylne koła do 80km/h skręcają 4st w przeciwną stronę jak koła przedniej osi natomiast przy większych prędkościach skręcają w tę samą stronę o 4st co koła osi przedniej.

Daje to rewelacyjne trzymanie się zakrętów. W testach porównawczych Audi A4 przegrywa w przejeździe slalomem z pachołkami rozstawionymi co 18m o prawie 4km/h. Zdaje się to być niebezpieczne jeśli przyzwyczaimy się do możliwości Talismana i przesiądziemy się do zwykłego auta. Niewątpliwie system 4control jest skokiem jakościowym w parametrach trzymania się drogi. Zwykły sedan czy kombi zaczyna się zachowywać jak supersportowe auto, ma to oczywiście ogromne znaczenie w bezpieczeństwie jazdy, w krytycznych sytuacjach może się okazać że mamy margines bezpieczeństwa którego zwykłemu autu by zabrakło.

Renault Talisman TCe 7EDC 4control

A teraz okiem technicznym

Renault Talisman TCe 7EDC 4control – Silnik/skrzynia

1,6 TCe czyli benzynowe czterocylindrowe 1600cm3 doładowane turbiną generujące 150KM przy 5300 obr/min ale bez problemu wkręca się na 6000 obr/min. Szkoda że od czasu wprowadzenia modelu nie pokuszono się o jej rozwój bo jest duży potencjał. Moment obrotowy ma wartość 220Nm już przy 2000 obr/min co jest bardzo dobrym wynikiem, mało silników benzynowych ma taki moment przy obrotach raczej zarezerwowanych dla diesla. Taki rozkład mocy i momentu powoduje że auto jest elastyczne i bardzo ekonomiczne a połączenie go z automatyczną skrzynią biegów daje duży komfort jazdy. Skrzynia jest wyposażona w dwa suche sprzęgła i dysponuje siedmioma przełożeniami, kierowca ma możliwość programowego ustawienia parametrów auta takich jak szybkość reakcji na gaz czy sposobu pracy skrzyni biegów.

W trybie eko zespół napędowy będzie starał się pracować w optymalnym zakresie obrotów ale też dynamika będzie podporządkowana ekonomii. Poza trybem normal mamy sport i tu silnik pracuje na rzecz dynamiki. Skrzynia biegów zmienia biegi bardzo szybko ciągnąc do ponad sześciu tysięcy obrotów. Niestety ten tryb nie nadaje się do codziennej eksploatacji bo skrzynia zachowuje się jak w sportowym bolidzie i przy ruszaniu potrafi solidnie szarpnąć więc wybierajmy go do prawdziwie sportowej a więc sporadycznej jazdy. Wybierając Talismana zastanówcie się nad mocniejszą wersją mającą 200KM, jest to dokładnie ten sam silnik ale mocniej doładowany a wrażenia są daleko lepsze.

Renault Talisman TCe 7EDC 4control

Renault Talisman TCe 7EDC 4control – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła o dość niespotykanym rozmiarze w tego typu autach bo 245/40×18 oczywiście nam to nie przeszkadza. Jednak przy systemie 4control oraz aktywnym zawieszeniu auto zachowuje się jak bolid a to przy normalnej eksploatacji oznacza zwiększone bezpieczeństwo. Hamulce z tyłu tarcze z przodu tarcze wentylowane działają bez zarzutu nawet przy hamowaniu z dużych prędkości w gorący letni dzień. Zawieszenie z przodu to nieodzowne kolumny McPherson z trójkątnym wahaczem u dołu. Zawieszenie tyłu to półsztywna oś skrętna i oczywiście aktywne amortyzatory oraz skrętne tylne koła systemu 4control. I tu kolejny raz potwierdza się że wersja 200KM bardziej odpowiada reszcie wyposażenia, aż szkoda że mamy tak dobrą trakcję w tak małej mocy, taaak!!! Wersję 200KM poproszę.

Renault Talisman TCe 7EDC 4control

Renault Talisman TCe 7EDC 4control – Ekonomia

Jazda w normalnych miejskich warunkach skutkuje zużyciem na poziomie 7L/100km. Wypad za miasto z przepisową prędkością 90km/h to 5,1L/100km tyle że tak się nie jeździ. Realne zużycie w trasie z prędkością drogo ekspresowej to ok 6,7L/100km. Jeśli bardzo sobie chcemy poszaleć to niestety apetyt benzynowej jednostki gwałtownie się wzmaga nawet do 9L/100km. Przyznam że udało nam się to nawet przekroczyć ale.. jedźmy przepisowo to będzie to z ulgą dla naszego portfela. Z doświadczenia wiemy że wersja 200KM pomimo 1/3 większej mocy zużywa niecałe 0.5l/100km więcej to chyba warto ją rozważyć przy wyborze wersji silnikowej.

zobacz Talismana z dieslem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia