Najbardziej awaryjne samochody używane – na te modele lepiej uważać

1603

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najbardziej awaryjne samochody używane, czyli potencjalne „miny”.

Zakup używanego samochodu zawsze przypomina loterię – jak poprzedni właściciel dbał, tak przyszły będzie miał. Zadbane egzemplarze, nawet obarczone znacznym przebiegiem, mogą służyć jeszcze przez dziesiątki, a nawet setki tysięcy kilometrów. Są jednak modele, których zakup to wydatek podwyższonego ryzyka. Najbardziej awaryjne samochody używane mogą bez litości zdrenować portfel swojego użytkownika. Ba, niejednokrotnie może się zdażyć, że koszty napraw przewyższą wartość rynkową pojazdu.

Najbardziej zawodne samochody używane – słowem wstępu

W świecie motoryzacji, chyba każdy producent zaliczył mniejszą lub większą wpadkę. W naszym zestawieniu ujęliśmy te modele, które kuszą nie tylko atrakcyjną ceną zakupu, ale niejednokrotnie także prestiżowym logo i… opinią “maszyny nie do zajechania”. Oczywiście, nie każdy egzemplarz musi być obarczony wadami, jednak decydując się na jeden z przedstawionych modeli, warto brać pod uwagę potencjalne ryzyko, które wiąże się z zakupem.

Najbardziej awaryjne samochody używane – Renault Laguna II ph1

Najbardziej awaryjne samochody używane
Najbardziej awaryjne samochody używane – Renault Laguna II ph1

Cóż innego może otworzyć zestawienie najbardziej awaryjnych samochodów używanych, jeżeli nie osławiona “królowa lawet”? Francuski średniak ma w rękawie niejednego asa, który na rynku wtórnym pozwala mu skutecznie walczyć z konkurencją. Wysoki poziom bezpieczeństwa, atrakcyjne i funkcjonalne nadwozie, przyjemne wnętrze, bogate wyposażenie czy atrakcyjne ceny – oto kilka z nich. Druga generacja Laguny wydaje się być propozycją niemal idealną, ale jej przydomek nie wziął się znikąd.

O ile jednostki benzynowe są trwałe i raczej bezproblemowe (za wyjątkiem wariantu IDE, który boryka się z problemem gromadzenia znacznych ilości nagaru), to w przypadku silników wysokoprężnych nie jest już tak kolorowo. Zarówno modele 1.9 dCi, jak i większe 2.2 dCi, wyrobiły sobie opinię wyjątkowo awaryjnych, a ich największą bolączką mają być zacierające się panewki i awaryjne turbosprężarki. Wielu specjalistów twierdzi, że Renault samo zabiło bardzo udane silniki, ustalając interwał wymiany oleju na poziomie 30 tys. km.

Bez względu na wersję silnikową, “Lalkę” mogą trapić większe lub mniejsze problemy z elektroniką, na czele których wymienia się awaryjne czujniki ciśnienia w oponach i usterki systemu hands free. Należy jednak zaznaczyć, że w tak wiekowym samochodzie, zepsuło się już wszystko co miało się zepsuć. Jeżeli naprawy zostały przeprowadzone fachowo, Laguna w wersji benzynowej może okazać się całkiem bezproblemowa.

Najbardziej awaryjne samochody używane – Mazda 6

Najbardziej awaryjne samochody używane
Najbardziej awaryjne samochody używane – Mazda 6

Mazda to synonim niezawodności i jakości, jednak pierwsza generacja “Szóstki” zostawiła sporą plamę na honorze Japończyków. O ile korozja dotykała wiele modeli producenta, to w przypadku zaprezentowanego w 2002 roku średniaka, problem jest poważny. “Ruda” ochoczo konsumuje progi, nadkola, drzwi i maskę komory silnika.

Model 6 nie jest też wolny od bolączek natury mechanicznej. Problematyczne okazują się jednostki wysokoprężne, w których dochodzi do usterek układu smarowania, wtrysku i pompy wysokiego ciśnienia. Nietrwałe okazują się też turbosprężarki.

Najbardziej awaryjne samochody używane – Mercedes klasy E W210

Najbardziej awaryjne samochody używane
Najbardziej awaryjne samochody używane – Mercedes W210

“Okularnik” z całą pewnością nie jest tak trwały, jak jego słynny poprzednik, jednak można przyjąć, że pod względem usterek mechaniki, niemiecki sedan nie odstaje od “średniej klasowej”. Prawdziwym problemem i zmorą właścicieli tego modelu jest korozja.

Wspominaliśmy, że Mazda 6 “gnije” na potęgę? Mercedes W210 winduje ten problem na jeszcze wyższy poziom. W tym modelu, z korozją nie da się wygrać. Wiele egzemplarzy z rynku wtórnego powinna skończyć na złomie, bo ich naprawa jest po prostu nieopłacalna.

Najbardziej awaryjne samochody używane – Renault Vel Satis

Najbardziej awaryjne samochody używane
Najbardziej awaryjne samochody używane – Renault Vel Satis

Do awangardowej limuzyny Renault można przypisać większość bolączek Laguny II, jednak zainteresowani zakupem Vel Satisa powinni uważać na jeszcze jeden szczegół, a jest nim jednostka 3.0 dCi, produkcji Isuzu. Silnik, który doskonale sprawdza się w japońskich terenówkach, całkowicie zawiódł w limuzynach i nie dotyczy to wyłącznie Renault (silnik był montowany także w Oplach i w Saabie).

Gdzie leży problem? Mała ilość miejsca w komorze silnika osobówek wymusiła zmiany konstrukcyjne układu chłodzenia, przez co jednostka cierpi na chroniczne problemy z przegrzewaniem, co drastycznie skraca jej żywotność.

Najbardziej awaryjne samochody używane – Volkswagen Golf V

Najbardziej awaryjne samochody używane
Najbardziej awaryjne samochody używane – VW Golf V

Golf w zestawieniu najbardziej usterkowych samochodów? Niestety, w ostatnich latach, niemiecki producent zaliczył wiele wpadek, a jedną z najgłośniejszych, poza awaryjnymi silnikami 2.0 TDI, były problemy z jednostką 1.4 TSI. Wybitnie problematyczny łańcuch rozrządu, usterki pompy wody czy wreszcie zacierające się panewki – właśnie takie “atrakcje” czekały na nabywców Golfa (i nie tylko, bo problematyczna jednostka trafiała do wielu modeli grupy VAG).

Kolejna “mina” to wspomniany już wariant 2.0 TDI. W pierwszych latach produkcji dochodziło do awarii układu smarowania i do pękania głowicy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia