Nowe ograniczenia dla kierowców? Kolejne zmiany!

2394

Nowe ograniczenia dla kierowców? UE chce wprowadzić zmiany!

Komisja Europejska od wielu lat stara się zmniejszyć liczbę wypadków samochodowych. Raporty KE jednoznacznie wskazują, że potrzeba jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć „wizję zero” (brak ofiar w wypadkach drogowych). W związku z tym przygotowywane są nowe przepisy wprowadzające ograniczenia dla kierowców. Mniejsza prędkość, częstsze kontrole oraz „czarne skrzynki” w pojazdach. Jakich zmian powinniśmy się spodziewać?

Nowe ograniczenia dla kierowców – walka z nadmierną prędkością

nowe ograniczenia dla kierowców - glowneNależy się spodziewać, że już niedługo dopuszczalne prędkości zostaną zredukowane. Plan jest bardzo prosty: 30 km/h na drogach współdzielonych z rowerzystami oraz max. 70 km/h na drogach, na których możliwe jest zderzenie czołowe. Właśnie taka propozycja trafiła do KE, która teraz będzie pracowała nad nowymi przepisami. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy zwolnić o 5 km/h, aby uniknąć nawet 30% śmiertelnych obrażeń.

Nowe ograniczenia dla kierowców – sytuacja w Polsce

nowe ograniczenia dla kierowcówDla polskich kierowców wprowadzenie tych przepisów będzie bardzo odczuwalne. Przypomnijmy, że jesteśmy jedynym krajem w UE, który dopuszcza prędkość 60 km/h w terenie zabudowanym (od 23:00 do 05:00). Jednocześnie dopuszczamy 140 km/h na autostradach, ale nie uczymy młodych kierowców jak bezpiecznie korzystać z takich dróg. Jeśli dodamy do tego absurdy na skrzyżowaniach i słaby stan dróg mamy odpowiedź, dlaczego nasze drogi są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie.

Nowe ograniczenia dla kierowców – czarne skrzynki w samochodach?

nowe ograniczenia dla kierowcówBardzo możliwe, że już niedługo „czarne skrzynki” kojarzone z samolotami pojawią się w samochodach osobowych. Niektóre koncerny już teraz wprowadzają takie rozwiązania, co pozwala na zapisanie nagrania z kamery podczas wypadku czy zapis otoczenia samochodu. KE nie podała jeszcze, jakie będą wymagania techniczne dla samochodowych czarnych skrzynek. Można się jednak spodziewać, że urządzenia będą rejestrowały wszystkie newralgiczne momenty, aby zapewnić uczestnikom ruchu drogowego maksymalne bezpieczeństwo.

Nowe ograniczenia dla kierowców – Dodatkowe zniżki dla kierowców?

Kolejną zmianą mają być również dodatkowe zniżki dla właścicieli samochodów wyposażonych w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Aktywne utrzymanie pasa ruchu, automatyczne hamowanie, blokada alkoholowa oraz wzmocnione słupki, asystent parkowania czy system e-call przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Oczywiście za auto z takim wyposażeniem kierowcy muszą zapłacić odpowiednią kwotę. Zniżki na tańszą polisę OC oraz ulgi podatkowe bez wątpienia byłyby zachętą do inwestowania w nowoczesne samochody.

Nowe ograniczenia dla kierowców bez wątpienia wzbudzą mnóstwo dyskusji. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy oraz w jaki sposób zmiany zostaną wprowadzone. Z pewnością jednak KE będzie dążyć do tego, aby jak najszybciej poprawić bezpieczeństwo na wszystkich drogach w obrębie Wspólnoty.

Przeczytaj również:

Najdziwniejsze skrzyżoania w Polsce