Ciągnięcie przyczepy – kod 96 a kategoria B+E

14122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ciągnięcie przyczepy

Ciągnięcie przyczepy – kod 96 a kategoria B+E

Przepisy związane z ciągnięciem przyczepy samochodem osobowym nie do końca są zrozumiałe dla wszystkich kierowców. Ciągnięcie przyczepy to temat zawiły. Wiele osób uważa, że do ciągnięcia większych przyczep samochodem osobowym wymagana jest kategoria B+E. Nie do końca jest to prawda. Wedle obowiązujących przepisów posiadając kategorię B prawa jazdy możemy ciągnąć przyczepę lekką o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 750 kilogramów. Przepisy dopuszczają też ciągnięcie przyczepy innej niż lekka pod warunkiem, że masa całkowita zestawu samochód plus przyczepa nie przekroczy 3500 kilogramów. W takim przypadku przyczepa musi mieć także hamulec najazdowy. Co w przypadku gdy masa całego zestawu przekracza 3500 kilogramów? Czy w takim przypadku musimy wyrobić kategorię B+E? Okazuje się, że niekoniecznie.

Ciągnięcie przyczepy – czym jest kod 96?

ciągnięcie przyczepy
Kod 96 pomaga na przykład w przypadku ciągnięcia przyczepy kempingowej

Jak się okazuje dopuszczalna masa całkowita zestawu może przekroczyć 3500 kilogramów. Jednak muszą zostać spełnione pewne warunki. W przepisach możemy odszukać także liczbę 4250 kilogramów. Faktycznie jest to liczba mówiąca o dopuszczalnej masie całkowitej samochodu wraz z przyczepą. Jednak, aby legalnie korzystać z tych uprawnień musimy zdobyć kod 96 do prawa jazdy. Posiadając te uprawnienie możemy ciągnąć przyczepę której masa własna przekracza 750 kilogramów, przy czym dopuszczalna masa całkowita zestawu może wynosić więcej niż 3500 kilogramów, jednak nie może przekroczyć 4250 kilogramów wagi. Ponadto muszą zostać spełnione jeszcze dwa warunki. Masa przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, a stosunek DMC samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33 do 1.

Kod 96 został wprowadzony w przepisach, aby ułatwić życie kierowcom. Stało się tak ponieważ obecnie samochody ważą coraz więcej. Nierzadko masa przekracza znacznie 2 tony. Jeżeli dołożymy do tego coraz większą masę całkowitą przyczep to okazuje się, że ustawowy limit 3500 kilogramów został przekroczony. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciągnięcia przyczep kempingowych. Druga sprawa dotyczy pojazdów dostawczych, które możemy prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B. W takim przypadku masa dostawczaka może wynosić maksymalnie 3,5 tony. Automatycznie po podpięciu jakiejkolwiek przyczepy do takiego pojazdu masa całkowita zestawu przekroczy ustawową granicę 3,5 tony. W takiej sytuacji również pomaga kod 96, który podnosi limit do 4250 kilogramów.

Ciągnięcie przyczepy – jak zdobyć kod 96

W celu uzyskania kodu 96 do prawa jazdy osoba zainteresowana musi zdać obowiązkową część praktyczną egzaminu państwowego.. Jednak co ważne, nie musi zapisywać się na specjalny kurs jak w przypadku kategorii B+E. Zdanie egzaminu musi być potwierdzone specjalnym wpisem w naszym dokumencie. Koszt całej operacji to 170 złotych. Dużo więcej kosztuje wyrobienie kategorii B+E, gdzie koszt samego kursu może przekroczyć nawet 1000 złotych. Ponadto w takim przypadku droższy jest też sam egzamin. Warto więc skorzystać z możliwości jaką dał nam ustawodawca.

Zobacz również: Jazda z przyczepą – przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia