Renault Twizy – elektryczna pchełka na miasto

0
919
Bezpieczny Zakup Renault Twizy

Renault Twizy – mały ale elektryczny

Prąd, elektromobilność, ekologia i takie tam, jak zwykle wszyscy dostają bezkrytycznej palmy bo taki trend i moda. Będąc inżynierem patrzę na to wszystko od strony technicznej i zdumiewa mnie jak w imię mody i czytelności wszyscy zachłystują się elektrykami. Oczywiście ważne żeby to były elektryki niemieckie, technologia nie lubi ignorancji, wszyscy zapomnieli że w Polsce prąd robi się z węgla!!! To tak jakby nowe czyste auta były tak naprawdę na węgiel ale że ten dym leci w elektrowniach których nie widzimy to jest cacy. Teraz jeśli szybko wprowadzimy do eksploatacji milion aut elektrycznych to nie dość że zanieczyszczenie wzrośnie ale wystrzeli w kosmos system energetyczny niegotowy na taką ilość dodatkowego odbioru prądu.

Chyba zapomnieliśmy o 100% wykorzystaniu mocy energetycznej kraju w trakcie lata kiedy to są włączone klimatyzatory, brakuje wtedy tylko miliona aut podłączonych do ładowarek. Renault Twizy to takie auto elektryczne na miasto dla 2 osób. To pozwala efektywnie wykorzystać energię. Większość aut wozi właścicieli do pracy w mieście, większość z nich ma jedynie kierowcę w środku. Renault Twizy jest małe i wszędzie go zaparkujemy, jego silnik elektryczny jest 5x mniejszy jak w normalnym aucie i to ma sens. Testowaliśmy ten jakże inny samochód dla Was i mamy kilka przemyśleń, pomijając jego brak ogrzewania więc to na południową Francję raczej to chyba jest za mały.

Renault Twizy

A teraz okiem technicznym

Renault Twizy – Silnik/skrzynia

Silnik naszej pchełki ma jedynie 8kW i w tym tkwi jego wielkość. Tak, wielkość w małej mocy czyli małym zapotrzebowaniu na prąd. Moment obrotowy jaki jest przezeń generowany wynosi 57 Nm ale że to elektryk to jest on w 100% dostępny od 0 obr/min. Tak, to nie pomyłka od zera obrotów aż do wartości maksymalnej czyli 2100 obr/min. To są zalety praw fizyki i zasady działania silnika elektrycznego, taki moment kiedyś miał fiat 126p z silnikiem 700cm3. Taka moc i moment wystarczają by rozpędzić pchełkę do 85km/h. Nie musimy dbać o zmany biegów bo ich po prostu nie ma. Tak, nie dlatego że jest to skrzynia bezstopniowa ale dlatego że skrzyni nie ma. Jest jedynie konwerter rewersyjny by można było jechać do tyłu i już. Im mniej części tym mniejsza awaryjność. Jedyne co drażni to słabe wyciszenie przedziału silnikowego więc czasem dochodzą do nas dźwięki jakbyśmy jechali tramwajem.

Renault Twizy

Renault Twizy – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła a raczej kółka o średnicy 13 cali i szerokości 125 z przodu oraz 145 z tyłu z niskim profilem bo 80% trochę przypominają malucha. Nasz Fiat 126p miał koła w rozmiarze 135×12 ale miał przestarzałe hamulce bo bębnowe na obu osiach. Renault Twizy ma i z przodu i z tyłu hamulce tarczowe a zawieszenie ze sprężynami śrubowymi i amortyzatorami gazowymi zapobiega chybotaniu nadwozia. To ważne ponieważ auto jest dość wąskie, ma jedynie 138cm szerokości przy 145cm wysokości. Na szczęście to co najcięższe czyli akumulatory zostały zainstalowane w podłodze co znakomicie poprawia stabilność autka. Ważące mniej jak pół tony autko świetnie hamuje i przyspiesza. Idealne na miasto ale pod warunkiem że nie jest zimno i nic nie pada. Szyby są z miękkiej folii w stalowej ramce i są demontowane na czas dni ciepłych lup montowane w deszcz i chłód.

Renault Twizy

Renault Twizy – Ekonomia

Ekonomia Renault Twizy jest porażająca, zasięg całkowity wynosi 100km z pojemności akumulatora ok. 8kWh. Jeśli kilowatogodzina z gniazdka kosztuje 50gr to te 100km kosztuje 4zł. Taaak! To nie sen, jeśli naładujemy prądem w nocy z 2 taryfy przejazd będzie nas kosztował 2zł czyli 2gr za kilometr. To się w głowie nie mieści!!! Niestety musimy go traktować jak quad z daszkiem i to jest problem. Cena wynosząca ponad 50tys zł też jest zaporowa. Jak widać po 5 latach produkcji na ulicach nadal jest efemerydą.

zobacz prawdziwe Renault Megane GT

zobacz jak jeździ Twizy na autostradzie.