Chevrolet Chevelle – pierwsza generacja modelu

0
382
Chevrolet Chevelle SS Coupe źródło: wikipedia, autor: Bull-Doser

Chevrolet Chevelle – pierwsza generacja modelu

Lata 60 dwudziestego wieku były bardzo rozwojowym okresem, producenci prześcigali się w pomysłach i nowych projektach i tak powstał pierwszy Chevrolet Chevelle. Był on odpowiedzią na Forda Fairlane, który zadebiutował na rynku w sierpniu 1963 roku. Pierwszy Chevrolet Chevelle wyjechał z sieci sprzedaży rok później. Był to całkowicie nowy model uzupełniający lukę między małym Chevy, a dużymi modelami Chevroleta. W tym modelu szefowie koncernu pokładali od początku wielkie nadzieje, a sprzedaż na poziomie ponad 330 tysięcy egzemplarzy we wszystkich wersjach rocznie spełniła pokładane w nim nadzieje. Produkcja odbywała się głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, choć i był krótki epizod europejski w Belgii.

Chevrolet Chevelle Sedan źródło: wikipedia, autor: Mr.choppers

Chevrolet Chevelle – pełna możliwość wyboru nadwozia

O tym jak wielkie znaczenie miał ten model dla marki świadczy liczba wersji w których występował. Możemy wyróżnić aż 9 wersji nadwozia! Zaczynając od modeli 2 drzwiowych – hardtop, coupe, cabrio, oraz coupe ulility oraz sedan. Wersje 4 drzwiowe były dostępne jako sedan i hardtop. Dostępne były również trzy- i pięcio- drzwiowe kombi, które mogły pomieścić sześć osób. W Chevelle nie było również mowy o małej pojemności silników. Miały to być prawdziwe amerykańskie krążowniki o pojemności zaczynającej się od 3,2 litra, a kończącej na 8-cylindrowym, 6,5 litrowym silniku typu Big Block. Skrzynie biegów stosowane w Chevelle były bardzo prostymi konstrukcjami. W zależności od wersji dla lubiących bawić się przekładnią były montowane trzy i cztero-biegowe skrzynie. Zwolennicy komfortu i miłośnicy automatycznych przekładni, dostawali skrzynie które miały raptem 2 lub 3 stopnie.

Chevrolet Chevelle SS Coupe źródło: wikipedia, autor: Barnstarbob

Chevrolet Chevelle – Super Sport

Wersją legendarną i tą obecnie dziś najbardziej poszukiwaną jest wersja SS. W tej wersji występowały tylko coupe i cabrio. Początkowo napędzały je silniki o mocach 195 i 300 koni mechanicznych. Najmocniejsza wersja w historii pierwszej generacji miała 375KM. Wersja SS w 1996 została odświeżona i zyskała nową linię nadwozia.

Chevrolet Chevelle SS Coupe źródło: wikipedia, autor:

Lubisz amerykańskie klasyki? Zobacz także Chevrolet Corvette C2 – dla fanów wyszukanej stylistyki