Opłaty za parkowanie – zmiany w przepisach

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opłaty za parkowanie

Opłaty za parkowanie – zmiany w przepisach

Kilka dni temu sejm przyjął nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowelizacja ta w znaczący sposób podnosi górną granicę opłaty jaką kierowcy będą musieli uiszczać za parkowanie w wyznaczonych strefach. Dotychczasowe przepisy obowiązywały już od dłuższego czasu i według pomysłodawców zmian, nie były adekwatne do dzisiejszych realiów. Zmiany te dotyczą jednak wyłącznie miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, a ostateczną decyzję o podniesieniu opłat za parkowanie ma podjąć samorząd. Głównym celem zmian w przepisach odnośnie pobierania opłaty za parkowanie jest zwiększenie dostępności miejsc parkingowych w centrach największych polskich miast.

Opłaty za parkowanie – co zmienia nowelizacja przepisów

opłaty za parkowanie
Głównym celem zmian jest zwiększenie dostępności miejsc parkingowych w centrach miast

Główną zmiana polega na podniesieniu do niemal 10 złotych górnej granicy opłaty jaką kierowcy będą musieli uiszczać za parkowanie w strefach płatnego parkowania. W myśl znowelizowanych przepisów w wyznaczonych strefach będzie obowiązywała stawka wynosząca 0,45 procent minimalnej płacy krajowej, która to od 2019 roku będzie wynosić 2200 złotych brutto. Po dokonaniu prostych obliczeń łatwo jest stwierdzić, że opłata ta będzie wynosiła 9,99 zł. Ustawodawca wziął także pod uwagę pozostałe strefy, w których opłata będzie wynosić 0,15 procent minimalnej płacy, czyli 3,33 zł.

To jednak nie jedyna zmiana jaką wprowadza nowelizacja. Istotną informacją jest także to, że od tej chwili samorząd może ustanowić obowiązek pobierania opłat w strefie płatnego parkowania także w weekendy. Ponadto druga i trzecia godzina postoju będzie mogła być droższa o 20 procent od poprzedniej. Z kolei czwarta i każda kolejna godzina postoju będzie kosztowała tyle, ile wynosi stawka podstawowa. Wzrosną także kary za parkowanie bez opłaty. Ma ona wynosić 10 procent minimalnej płacy, czyli 222 złote.

Opłaty za parkowanie – kto może wprowadzić zmiany

Ostateczną decyzję w sprawie podniesienia opłat za parkowanie podejmą władze samorządowe. Jednak każda zmiana lub wyznaczenie nowej strefy musi być obowiązkowo poprzedzone analizami wpływu nowych opłat na rotację samochodów. To na samorządowcach będzie spoczywał obowiązek przedstawienia badań, z których będzie wynikało, że podniesienie opłat będzie jedynym sposobem na osiągnięcie żądanego skutku.

Zobacz również: Złe parkowanie może być kosztowne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia