Tragiczny wypadek na Obwodnicy Gdańska – na polskich drogach ginie najwięcej dzieci

1003

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypadek na Obwodnicy Gdańska

Czy wiesz, że… ?

Co trzynasta śmierć dziecka w Unii Europejskiej to skutek wypadku drogowego. W Polsce najwięcej wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w miesiącach letnich. Najczęściej niestety winę ponoszą dorośli. W ciągu tylko ostatniej dekady na europejskich drogach liczba ofiar śmiertelnych wśród dzieci wyniosła 8100. Jednak, szczęściem w nieszczęściu (jeśli w tym kontekście można tak powiedzieć) jest fakt, że z roku na rok liczba śmiertelnych ofiar wypadków wśród najmłodszych sukcesywnie się zmniejsza. Według policyjnych statystyk w 2017r. wartość ta była niższa aż o 61,6% w stosunku do 2008 roku. Jednak mimo to, Polska nadal jest jednym z krajów, w którym w wypadkach życie traci najwięcej dzieci do 14 roku życia – wskaźnik ofiar na milion dzieci u nas wynosi 12,8. Dla porównania unijna średnia jest o połowę mniejsza.

Jak więc chronić nasze pociechy?

wypadek na obwodnicy gdańskaWakacje są okresem pełnym energii, spontaniczności, urlopów i wypoczynków. Większość rodzin postanawia wybrać się na odpoczynek, a dzieciaki z racji wolnego od szkoły i sprzyjającego ciepła spędzają coraz więcej czasu poza domem. W tym czasie ma miejsce nasilenie wypadków drogowych z udziałem dzieci.W zeszłym roku tylko w okresie czerwiec-sierpień na drogach doszło do 1042 wypadków, z czego w samym sierpniu zginęło 11 latorośli. Co więcej, najwięcej ofiar do 14 roku życia, to pasażerowie grupie wiekowej 0-6 lat. Stanowili oni aż 75% osób poszkodowanych w wypadkach. A więc wina najczęściej była po stronie dorosłych. – „Do wielu tragicznych zdarzeń z udziałem dzieci nie doszłoby, gdyby nie niebezpieczne zachowania kierowców, takie jak nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu czy rozmowy przez telefon komórkowy. Ogromne znaczenie ma również właściwy dobór fotelika, jego mocowanie i zapięcie pasów, co w razie wypadku może uratować życie dziecka.” – – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Polecamy też Telefon komórkowy podczas jazdy samochodem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia