BMW E21 – początek serii „3”

1722

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BMW E21 - źródło wikipedia.pl, autor: vauxford

BMW E21 – początek serii „3”

BMW E21 – w czerwcu 1975 roku z niemieckiej fabryki wyjechał model z oznaczeniem E21. Samo oznaczenie E21 nie pokazuje wielkiej wartości historycznej tego modelu. Ale kiedy napiszemy, że to pierwszy w historii BMW z oznaczeniem „3” sprawa zaczyna wyglądać trochę inaczej. Model został zaprezentowany w Monachium na stadionie olimpijskim. Od początku przyciągał wzrok i się podobał, czego efektem w 1976 roku było 2 miejsce w plebiscycie „Europejski Samochód Roku”.

czerwone bmw e21 na chodniku
BMW E21 – źródło wikipedia.pl, autor: luc106

BMW E21 – wersje specjalne

Pierwszy model „trójki” występował tylko i wyłącznie w 2 drzwiowym nadwoziu. Do wyboru był sedan i kabriolet. Dodatkową wersją specjalną była wersja „Baur cabriolet”. Była to konwersja na kabriolet wykonana z podstawowych wersji. Wersja ta posiadała oryginalny słupek środkowy i niezależny miękki dach. Konwersja została wykonana przez firmę Karosserie Baur GmbH.  Mimo, że nie był to fabryczny projekt, wersje te były dostępne u dealerów BMW i posiadały pełną gwarancję. Wyprodukowano 4595 sztuk w tej wersji. Jako odmienną wersje możemy również wyróżnić tą z amerykańskiego rynku, która była dostosowana do miejscowych przepisów. Wyróżniały się większymi kierunkowskazami i lampkami bocznymi, różnicami na zegarach. Największą różnice wizualną stanowiły powiększone listwy zderzaków.

e21 w wersji z usa
E21 – wersja amerykańska – źródło wikipedia.pl, autor: hoppers ameryka

BMW E21 – oznaczenia wersji

BMW ma wiele możliwości oznaczeń swoich modeli. Seria 3, E21, lub przykładowo 316 może opisać ten sam egzemplarz. „Seria 3” jest najbardziej ogólnym oznaczeniem, bo określa wszystkie modele klasy średniej produkowane od 1975 roku do czasów obecnych. „E21” to oznaczenie konkretnego modelu w tym przypadku dedykowane dla pierwszej generacji produkowanej do 1983 roku. Najbardziej szczegółowe oznaczenie to trzy cyfrowa liczba (może występować z literką), która pokazuje nam z jakim dokładnie egzemplarzem mamy do czynienia. Generalnie można by przyjąć, że oznaczenia stosowane w tym modelu to „3xx”, gdzie „xx” pokazuje pojemność silnika, a „3xxi” oznacza modele z wtryskiem paliwa. Jednak ta reguła nie sprawdza się w każdym przypadku.

bmw e21 na trawie
BMW E21 – wersja z pojedyńczymi lampami – źródło wikipedia.pl, autor: Jeroen Coebergh

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia