Przebita opona – jak temu zapobiegać

0
235
przebita opona

Przebita opona – jak temu zapobiegać?

Nie ma tutaj znaczenia to, jak wysokiej klasy mamy opony w naszym samochodzie. Tak naprawdę oponę przebić możemy w każdej sytuacji i to często niestety niezależnie od tego jak ostrożnie staramy się jeździć. Pech może dopaść nas przez cały rok. Wiele zależy od tego w jakich warunkach podróżujemy, po jakiej nawierzchni oraz od aktualnej sytuacji na drodze. Przebita opona to na pewno spory problem dla każdego kierowcy. Jednak istnieje kilka sposobów na to, aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko jej przebicia, a co za tym idzie oszczędzić sobie niepotrzebnych problemów.

Przebita opona – zadbaj o prawidłowe ciśnienie

przebita opona
Stosowanie siędo kilku prostych zaleceń pozwoli nam zminimalizować ryzyko uszkodzenia opony

Brak odpowiedniego ciśnienia w oponach może spowodować zwiększenie ryzyka ich uszkodzenia i przebicia. Szczególnie groźne jest za niskie ciśnienie. W takiej sytuacji boczna ściana opony w znacznym stopniu się odkształca i staje się dużo bardziej podatna na uszkodzenia. Jest to szczególnie widoczne w momencie gdy zbyt szybko podjedziemy pod krawężnik. W chwili uderzenia w krawędź krawężnika następuje znaczne odkształcenie bocznej ścianki opony co w konsekwencji grozi jej uszkodzeniem. W takim przypadku praktycznie nie ma już szans na naprawienie opony. Jest to po prostu niebezpieczne.

Przebita opona – bacznie obserwuj najbliższą okolicę

Podczas jazdy samochodem należy zwrócić szczególną uwagę na okolicę w jakiej się poruszamy. Warto zwolnić i zachować szczególną ostrożność w rejonie robót drogowych. W takich miejscach bardzo często na drodze możemy napotkać porozrzucane kamienie oraz różnego rodzaju odpady budowlane, w tym śruby i wkręty. Najechanie  z dużą prędkością na ostry kamień bądź wkręt bardzo często skutkuje przebiciem opony. Zdarzają się sytuacje w których nie mamy wpływu na to po czym aktualnie jedziemy. Jednak jak mówią eksperci, w niepewnym rejonie wystarczy jechać odrobinę wolniej, aby zmniejszyć ryzyko przebicia i uszkodzenia. Jeżeli najedziemy na ostry kamień bądź śrubę z mniejszą prędkością, to w znacznym stopniu zmniejszamy ryzyko uszkodzenia opony.

Przebita opona – o tym należy pamiętać

Podróżując zachowuj odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu. Daje nam to szansę na podjęcie odpowiedniej reakcji w momencie gdy w poprzedzającym pojeździe pęknie bądź wystrzeli opona. Dbaj także o prawidłowe ciśnienie. Jego odpowiedni poziom wydłuży żywotność naszego ogumienia. Eksperci zalecają kontrolę stanu ciśnienia raz na trzy tygodnie. Jeżeli w samochodzie posiadamy system kontroli prawidłowego ciśnienia, należy bezwzględnie monitorować jego działanie. Pamiętajmy także o zachowaniu ostrożności i rozwagi na drodze. Podczas jazdy w deszczu nie wjeżdżajmy z dużą prędkością w kałuże, gdyż ukryte w niej kamienie mogą narobić nam sporo problemów.

Zobacz również: Samochód latem – jak o niego zadbać?