Polscy Strażacy wracają ze Szwecji

322
Polscy Strażacy wracają ze Szwecji

Polscy Strażacy wracają ze Szwecji: Pożary zostały już opanowane

W sobotę rano dowódca polskich strażaków w Szwecji młodszy brygadier Michał Langner poinformował PAP, że pożary w Szwecji zostały opanowane a nasi strażacy wracają do Polski. Wczoraj wieczorem dotarli już do portu w Trelleborgu i dziś zostali powitani w kraju.

Polscy Strażacy wracają ze Szwecji

W piątek polskich strażaków pożegnali wdzięczni przedstawiciele lokalnych władz. W drodze na prom na ulice wychodziły tłumy obywateli Szwecji, aby pożegnać naszych rodaków i wyrazić ogromną wdzięczność za pomoc w ugaszeniu licznych pożarów. Akcja gaśnicza trwała przez dwa tygodnie, a udział w niej wzięło 160 polskich strażaków. Byli to głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP. Na prośby szwedzkiego rządu pomoc zadeklarowały również m.in. Dania, Norwegia, Włochy czy Izrael. Jednak to Polska wysłała największą i najlepiej wyposażoną grupę strażaków.

Przyczyną ogromnych pożarów w Szwecji były nietypowe jak na ten kraj wysokie temperatury i trwająca susza. Według informacji przekazywanych przez szwedzkie media w środkowej części kraju płonęło około 25 tys. hektarów lasów.

https://www.youtube.com/watch?v=6DvOiYrpOTI&feature=youtu.be

Zobacz też Jak przetrwać upały w samochodzie?