Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – zmiana przepisów

51252
brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – zmiana przepisów

Obecnie dowód rejestracyjny nie jest dokumentem przyznawanym na cały okres użytkowania samochodu. Po upływie 6 lat kierowca jest zmuszony do wymiany dokumentu z powodu braku miejsca do wstawiania kolejnych pieczątek potwierdzających posiadanie aktualnego przeglądu technicznego. Jest to dość kłopotliwe nie tylko z powodu opłaty jaką trzeba wnieść za wydanie nowego dowodu. Problemem bardzo często jest także brak czasu na odwiedzenie odpowiedniego urzędu oraz niechęć do oczekiwania w długich kolejkach. Na szczęście szykowane są zmiany, dzięki którym brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym nie będzie już problemem.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – jak wygląda obecny stan prawny

brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym
Obecnie za brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym grozi nam mandat

Aktualnie jeżeli w dowodzie rejestracyjnym skończą się miejsca na pieczątki, jesteśmy zmuszeni wymienić dowód na nowy. Nastręcza to wielu osobom sporo problemów. Przede wszystkim wielu osobom trudno jest znaleźć wolny czas na wizytę w odpowiednim urzędzie. Ponadto wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na nowe pieczątki kosztuje 73,50 zł. Kierowca obowiązany jest dokonać takiej wymiany co sześć lat. Wiele osób jednak tego nie czyni, co może grozić mandatem. Brak aktualnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym to narażanie się na karę w wysokości 50 złotych, którą w postaci mandatu może na nas nałożyć policjant.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - przykład
Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – przykład

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – na czym będą polegać zmiany

Zmiany, które są zapowiadane na pewno ułatwią życie wielu kierowcom. Wedle nowych przepisów w momencie zapełnienia w dowodzie rejestracyjnym miejsc na pieczątki nie będzie już musiał wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego. W momencie kontroli policyjnej kierowca poza dowodem rejestracyjnym będzie mógł pokazać kartkę z zaświadczeniem od diagnosty o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. I to wszystko. Policjant będzie zmuszony honorować ten dokument i nie będzie mógł wystawić mandatu jak dotychczas. Warto wspomnieć także o tym, że kierowca będzie mógł zdecydować, czy chce jak dotychczas wymienić dowód rejestracyjny na nowy, czy nie.

Zobacz również: Przegląd techniczny, kiedy musimy go robić?

czy twój zawór EGR działa poprawnie, to najczęstsza przyczyna wzrostu spalania