Bezpieczniki w samochodzie – warto o nich pamiętać

849

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpieczniki w samochodzie

Bezpieczniki w samochodzie – warto o nich pamiętać

Układ elektryczny i elektroniczny we współczesnych samochodach jest mocno skomplikowany. Niestety czasem zdarza się, że pojawiają się usterki obu układów, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w tym także do pojawienia się pożaru. Jednak nie są to aż tak częste sytuacje, ponieważ w każdym samochodzie znajdują się mali strażnicy zabezpieczający cały układ elektroniczny i elektryczny, Bezpieczniki w samochodzie, bo o nich mowa, to jedne z najmniejszych elementów układu elektrycznego. Ich rola jest jednak bardzo ważna, ponieważ w wielu sytuacjach zabezpieczają cały układ w samochodzie przed poważnymi usterkami i ich konsekwencjami. Jednocześnie ich zasada działania jest bardzo prosta.

Bezpieczniki w samochodzie – istnieje kilka rodzajów

bezpieczniki w samochodzie
Istnieje kilka rodzajów bezpieczników samochodowych, których należy szukać w różnych miejscach

Mówiąc o bezpiecznikach samochodowych możemy wyróżnić wiele ich rodzajów. Do rzadziej stosowanych bezpieczników zaliczamy przede wszystkim bezpieczniki żeńskie i męskie oraz dość duże bezpieczniki płaskie, które cechowały się sporym rozmiarem. Dawniej w samochodach stosowano także bezpieczniki cylindryczne plastikowe oraz szklane rurkowe. Co prawda pojawiają się one jeszcze w układzie elektrycznym współczesnych samochodów, ale ich rola jest ograniczana do minimum. Bezpiecznik szklany rurkowy znajdziemy na przykład we wtyczkach do gniazda zapalniczki.

Współcześnie wyróżniamy trzy główne typy bezpieczników samochodowych. W zależności od roli wyróżniamy bezpieczniki typu normalnego, maxi oraz mini. Najważniejsze są bezpieczniki typu maxi. Służą one do ochrony głównych układów, które z reguły są bardzo mocno obciążone. Na próżno szukać ich we wnętrzu samochodu, ponieważ ich tam nie znajdziemy. Z reguły bezpieczniki typu maxi ulokowane są w komorze silnika. W Wielu przypadkach w pobliżu akumulatora. Z kolei bezpieczniki typu normalnego oraz mini służą do zabezpieczenia mniej obciążonych układów elektrycznych w naszym pojeździe. Ich z kolei należy szukać wewnątrz samochodu, w wielu przypadkach w okolicy drzwi kierowcy.

Bezpieczniki w samochodzie – zasada działania

bezpieczniki w samochodzie
Zasada działania bezpieczników jest bardzo prosta

Bezpieczniki pełnią bardzo ważną rolę, a jednocześnie zasada ich działania jest bardzo prosta. Bezpiecznik jest tak naprawdę najsłabszym punktem układu elektrycznego, a co za tym idzie najbardziej podatnym na przepalenia. W bezpieczniku znajdziemy okrągły drut bądź płaski pasek, który jest wykonany z miedzi. W zależności od bezpiecznika drucik ten może być posrebrzany. Jednocześnie drucik ten musi mieć odpowiednio dobrany przekrój. Wszystko to sprawia, że po przekroczeniu odpowiedniego poziomu natężenia prądu dla danego bezpiecznika, ulega on przepaleniu. To z kolei zabezpiecza przed poważniejszym uszkodzeniem instalacji elektrycznej, bądź pojawieniem się pożaru.

Bezpieczniki w samochodzie – stosowane oznaczenia

W celu łatwiejszej identyfikacji danego bezpiecznika stosuje się odpowiednie oznaczenia kolorami. Oznaczenia te sugerują nam, jaką maksymalną wartość prądu może on przyjąć, zanim ulegnie przepaleniu. W przypadku bezpieczników maxi stosuje się kolory: zielony; pomarańczowy; czerwony; niebieski; brązowy; biały oraz fioletowy. W przypadku bezpieczników typu normalnego stosuje się kolory takie same jak te wymienione wcześniej, jednak przypisane są do nich inne maksymalne wartości. Ponadto w bezpiecznikach mniejszych możemy spotkać także kolory: szary; beżowy; ciemnobrązowy oraz żółty. W wielu przypadkach na samym bezpieczniku jest napisana wartość maksymalnego obciążenia, jakie może przyjąć na siebie.

Najczęściej skrzyni z bezpiecznikami należy szukać w komorze silnika po stron ie kierowcy. Dotyczy to bezpieczników typu maxi. Bezpieczniki typu normalnego oraz mini najczęściej znajdują się po lewej stronie kolumny kierownicy, w okolicach nóg kierowcy.

Zobacz również: Układ zapłonowy czy wiesz jak działa?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia