Dłuższe kontrole policji. Kolejny etap strajku.

0
1188
dłuższe kontrole policji

Dłuższe kontrole policji. Kolejny etap strajku.

Funkcjonariusze policji chcą po raz kolejny zaostrzyć strajk. Teraz oprócz licznych pouczeń, które kierowcy otrzymują zamiast mandatów policjanci przystąpili do „strajku włoskiego”. Od kilku dni wszystkie przeprowadzane kontrole są dłuższe i znacznie bardziej skrupulatne. Podobno, w ekstremalnych przypadkach podczas kontroli mogą chcieć przejechać się autem, aby sprawdzić, czy jest w pełni bezpieczne. Kierowcy zapowiadają, że będą nagrywać kontrole policji i publikować je w internecie.

Dłuższe kontrole policji — czy Ministerstwo zmieni swoje stanowisko?

dłuższe kontrole policjiPrzedstawiciele Ministerstwa ogłosili, że są zmiany do poprawy warunków pracy funkcjonariuszy policji. Dopóki nie będzie jednak konkretnych propozycji, NSZZ Policjantów mówi o zaostrzeniach protestu. Warto wspomnieć, że podwyżki mają dotyczyć Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej. Aby przyśpieszyć prace urzędników, funkcjonariusze postanowili rozpocząć strajk włoski. W praktyce oznacza to, że wszystkie obowiązki służbowe będą wypełnianie dokładnie i skrupulatnie, co jednocześnie wiąże się ze znacznym wydłużeniem czasu ich spełniania.

Kolejnym krokiem w strajku ma być protest funkcjonariuszy w Warszawie. Na razie jednak data protestu nie jest jeszcze znana.

Co ciekawe niemal wszyscy funkcjonariusze zgadzają się, że strajk powinien być kontrolowany. Możemy więc spodziewać się częstszych kontroli, pouczeń, a nawet… pogawędek z funkcjonariuszami. Pojawił się również pomysł, aby kierowcom, którzy popierają funkcjonariuszy wręczać naklejki, niczym dzieciom u lekarza. Dzielny pacjent? Pacjent na „6″? Jeśli pomysł wejdzie w życie to dłuższe kontrole policji w wielu przypadkach
będą przypominać żart.

Dłuższe kontrole policji — Jak to może wyglądać?

dłuższe kontrole policjiKierowcy powinni pamiętać, jakie czynności mogą wykonywać funkcjonariusze oraz co jest zabronione. Przede wszystkim kontrola powinna odbywać się w bezpiecznym miejscu, ale może być to miejsce z zakazem zatrzymywania się. Dodatkowo funkcjonariusze mogą nakazać opuszczenie pojazdu, a nawet przejechać się nim. Takie czynności pomagają w ustaleniu skuteczności działania pedału hamulca oraz w ustaleniu masy pojazdu.

Zwróćmy jednak uwagę, że podczas kontroli funkcjonariusze nie mogą zajrzeć nam do bagażnika. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy występuje podejrzenie popełnienia czynu karanego. Wówczas należy spisać odpowiedni protokół.

Dłuższe kontrole policji — czy można je nagrywać?

dłuższe kontrole policjiFunkcjonariusze policji bardzo często zabraniają kierowcom nagrywania kontroli. Taka postawa nie ma żadnego umocowania w prawie, więc spokojnie możemy rejestrować przebieg zatrzymania. Co ciekawe, nie mamy również obowiązku informowania funkcjonariuszy o nagraniu. Pamiętajmy jednak, że nagrywanie nie jest jednoznaczne z rozpowszechnianiem nagrania i udostępnianiem go w sieci. Wizerunek funkcjonariusza nie może być nigdzie rozpowszechniany, chyba że mamy na to jego zgodę. Nagranie z przeprowadzonej kontroli może być dowodem w sprawie i to powinno być dla nas najważniejsze.

Przeczytaj również:

Piotr Najsztub z unieważnionym wyrokiem