Przyciemnianie szyb – czy warto to robić

611

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb – czy warto to robić

Producenci współczesnych aut coraz częściej w oferowanych samochodach fabrycznie przyciemniają szyby. Jednak wielu kierowców nie mających przyciemnianych szyb staje przed dylematem czy przyciemnić czy nie. Jakie są wady i zalety oklejania folią szyb? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Warto jednak już w tym miejscu zaznaczyć, że decydując się na przyciemnianie szyb należy robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami. W innym wypadku narażamy się na utratę dowodu rejestracyjnego podczas ewentualnej kontroli.

Przyciemnianie szyb – sporo zalet

przyciemnianie szyb
Odpowiednio przyciemnione szyby nie wpłyną aż tak bardzo na pogorszenie widoczności

Przyciemnione szyby przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort samej jazdy. Prawidłowo przyciemnione szyby przednie redukują odblaski i chronią przed oślepieniem słońcem podczas jazdy. Jednak przyciemniając przednie szyby należy pamiętać o obowiązujących przepisach, o czym wspomnimy niżej. Warto także wspomnieć o tym, że przycienione szyby mogą zatrzymać do 98 procent promieniowania ultrafioletowego. To z kolei przekłada się na wydajniejsze działanie układu klimatyzacji. Nawet w najcieplejsze dni w aucie jest dużo chłodniej, optymalna temperatura do jazdy utrzymuje się dłużej. Dzieje się tak ponieważ, ściemnione szyby, poza tym że zatrzymują do 98 procent promieniowania ultrafioletowego, to także potrafią zatrzymać do 70 procent całkowitej energii słonecznej.

Przyciemnianie szyb – aspekt prawny

Mówiąc o przepisach związanych z przyciemnianiem szyb należy przede wszystkim skupić się na szybie przedniej oraz przednich bocznych. W ich przypadku bardzo istotny jest współczynnik przepuszczalności światła. Nie może być on mniejszy niż 70 procent. Oznacza to, że szyby te można przyciemnić maksymalnie o 30 procent, a nie jak myślą niektórzy o 70 procent. W przypadku szyb innych niż przednie tak naprawdę mamy duże pole do działania. W tym przypadku nie obowiązują żadne normy co oznacza, że szyby tylne możemy przyciemnić nawet całkowicie. To z kolei może negatywnie wpłynąć na widoczność, ale będzie zgodne z prawem. A co za tym idzie nie narazimy się na utratę dowodu rejestracyjnego podczas ewentualnej kontroli policyjnej.

Zobacz również: Tuning oświetlenia w samochodzie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia