Opel Kadett – prosto i funkcjonalnie

1263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opel Kadett – prosto i funkcjonalnie

W historii motoryzacji pojawiają się samochody, które aż nadto kojarzą się z Niemcami i niemiecką motoryzacją. Do takich pojazdów niewątpliwie zalicza się Opel Kadett. Skojarzenie to jest jak najbardziej pozytywne i dobrze świadczy o tym modelu. Popularny Kadett produkowany był przez bardzo długi okres. Warto jednak wspomnieć, że w okresie produkcji miał miejsce dość długi przestój trwający ponad 20 lat. Pierwotnie Kadett był produkowany od roku 1936 do 1940. Potem nastąpiła przerwa w produkcji, po której proces produkcyjny wznowiono w roku 1962 i trwał on aż do roku 1993. Przez ten okres powstało kilka generacji Opla Kadetta o których wspomnimy niżej.

Pomimo zakończenia produkcji w Niemczech model ten pod innymi nazwami produkowany był jeszcze przez kilka lat. Okres do którego był produkowany zależał przede wszystkim od kraju bądź kontynentu, na którym powstawał. I tak dla przykładu pomimo zakończenia produkcji w 1993 roku, Opel Kadett pod nazwą Daewoo Nexia powstawał jeszcze w kolejnych latach. Bezpośrednim następcą modelu Kadett był Opel Astra. Do tego tematu również jeszcze powrócimy w tym artykule.

Opel Kadett – początki produkcji oraz seria oznaczona symbolem A

Opel Kadett
Opel Kadett serii A

Początki modelu Kadett datowane są na rok 1936. To właśnie w tym roku zakład w Russelsheim zaprezentował model, który oficjalnie nazwano Oplem Kadettem. Auto jak na tamte lata było na wskroś nowoczesne, a przy jego produkcji wykorzystywano nowoczesną zasadę montowania karoserii, która to przyśpieszała proces produkcyjny oraz podnosiła poziom bezpieczeństwa. Początkowo do napędu służył silnik o pojemności 1100 centymetrów sześciennych i mocy około 23 koni mechanicznych. Niska masa własna sprawiała, że auto całkiem nieźle przyśpieszało. W między czasie zdecydowano się na drobny facelifting, dzięki któremu Kadett zyskał odświeżone wnętrze oraz kilka nowych detali zewnętrznych.

Po pierwszym etapie produkcji nastąpiła ponad dwudziestoletnia przerwa. Była ona spowodowana przede wszystkim II Wojną Światową. Ze względu na sytuacje polityczną zakłady Opla zdecydowały się na produkcję dla wojska kosztem aut cywilnych. W 1962 roku pewną część produkcji przeniesiono do nowej fabryki w Bochum. To właśnie tam został wyprodukowany po ponad dwudziestoletniej przerwie Opel Kadett oznaczony symbolem A. Auto stylistycznie wpisywało się w kres, w którym było produkowane. Zarówno kształt karoserii jak i wnętrze mogło się podobać. Do napędu posłużył czterocylindrowy silnik o pojemności 993 centymetrów sześciennych i mocy około 40 koni mechanicznych. Jednostka napędowa dość dobrze spisywała się w codziennej eksploatacji.

Opel Kadett – przełomowa seria B

Opel Kadett
Opel Kadett B w wersji Caravan

W 1965 roku fabrykę po raz pierwszy opuściła nowa generacja Opla Kadeta roboczo nazwana serią B. Do roku 1967 powstawała też seria oznaczona symbolem B1. Dlaczego byłą to seria przełomowa? Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w ofercie zastosowano szeroką gamę dostępnych jednostek napędowych. Klient mógł wybierać od podstawowej jednostki, aż do usportowionej wersji oznaczonej symbolem 1,9 S i sporej jak na tamte lata mocy 90 koni mechanicznych. Auto wyposażone w ten silnik rozpędzało się ażdo prędkości 168 kilometrów na godzinę. W latach 60 XX wieku niewątpliwie robiło to wrażenie.

Nie tylko szeroka gama silnikowa wyróżniała tą odmianę Opla Kadetta. Po raz pierwszy zdecydowano się także na wprowadzenie do oferty różnych wersji nadwoziowych. Bardziej stateczne osoby mogły zdecydować się na klasycznego do bólu sedana bądź pakowną wersję kombi, zaś osoby ze sportowym zacięciem mogły nabyć Kadetta w usportowionej trzy drzwiowej wersji coupe. Z czasem do oferty wprowadzono odmianę B2, która w porównaniu do B1 miała zmienione i odświeżone wnętrze. Wspominając tą odmianę Opla Kadetta warto wspomnieć, że w roku 1966 z taśm produkcyjnych zjechał milionowy egzemplarz tego modelu.

Ople Kadett – tylnonapędowa odmiana oznaczona symbolem C

Opel Kadett
Opel Kadett serii C

Opel Kadett C swoją premierę miał w roku 1973. Pomimo, że w tamtym okresie wielu producentów oferowało już samochody z napędem na przednią oś, to Opel pozostał wierny tradycji i zdecydował się także w tej odmianie na zastosowanie napędzanej tylnej osi. Potencjalni klienci ponownie mogli wybierać spośród szerokiej gamy jednostek napędowych. Standardowo pod maską montowany był silnik o pojemności 1196 centymetrów sześciennych i mocy około 52 koni mechanicznych. Tak jak w poprzedniej generacji, również tutaj dostępna była szeroka gama wersji nadwoziowych. Do oferty wprowadzono po raz pierwszy specjalne wersje nazwane City i Aero.

W międzyczasie Opel stawiał także na udoskonalanie usportowionych wersji Kadetta. Na uwagę zasługuje odmiana oznaczona symbolem GT/E. Pod maską tej wersji siedział silnik o pojemności 1900 centymetrów sześciennych i mocy około 105 koni mechanicznych. Auto do setki przyśpieszało w 10 sekund, a prędkość maksymalna wynosiła 184 kilometry na godzinę. Jak na tamte lata był to bardzo dobry wynik.

Opel Kadett – pierwsza przednionapędowa odmiana

Opel Kadett
Pierwszy przednionapędowy Kadett oznaczony symbolem D

W historii Opla Kadetta przełomowy okazał się rok 1979. To właśnie wtedy z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy przednionapędowy samochód w historii Opla. A był nim właśnie Opel Kadett tym razem oznaczony symbolem D. Patrząc na tą odmianę od razu na myśl przychodzą inne, większe modele Opla takie jak Opel Senator oraz Opel Monza. Niektóryz dopatrują się także analogii z Chevroletem Chevettem, czyli innym produktem od General Motors. Tak jak w poprzednich odmianach, także w tej klienci mieli do wyboru zarówno mnóstwo wersji nadwoziowych, jak i bardzo szeroki wachlarz dostępnego dodatkowego wyposażenia. To z kolei pozwalało w dużym stopniu zindywidualizować swój pojazd. Dostępnych było także wiele wersji silnikowych.

Ta odmiana była bezpośrednią odpowiedzią Opla na wprowadzonego w 1974 roku do produkcji Golfa pierwszej generacji. Stąd też decyzja o zastosowaniu przedniego napędu, ponieważ wiele aut w tamtym okresie było już przednionapędowych.

Opel Kadett – Europejski Samochód Roku

Opel Kadett
Opel Kadett serii E

Zaprezentowany w 1984 roku Opel Kadett E od raz przypadł do gustu klientom, co z kolei zaowocowało uzyskaniem przez tą generację w 1985 tytułu Europejskiego samochodu roku. Ta generacja Opla Kadetta z czasem doczekała się wielu odmian nadwoziowych, które okazały się niezwykle praktyczne. Światło dzienne po raz pierwszy ujrzała dostawcza odmiana Combo. W porównaniu do poprzedniej generacji nadwozie wyposażono w wiele aerodynamicznych detali. Ten zabieg pozwolił w znacznym stopniu zredukować współczynnik oporu powietrza. Zmiany dotknęły też wnętrza. Poprawił się znacząco komfort jazdy poprzez zastosowanie całkowicie nowych, specjalnie wyprofilowanych foteli. Opel zainwestował też w nowoczesne wyposażenie, takie jak: regulowane od wewnątrz lusterka boczne, alarm włączonych świateł czy podświetlane przyciski i przyrządy.

Opel Kadett – koniec produkcji

W 1991 roku zaprezentowano następcę Opla kadetta, czyli model Astra. Nazewnictwo zmieniono z powodu decyzji o ujednoliceniu nazw poszczególnych modeli dostępnych na rynku europejskim. To właśnie Opel Astra pierwotnie miał być kolejną już, szóstą generacją Opla Kadetta. Pomimo zmian Opel Kadett był nadal produkowany w wielu krajach. Między innymi na jego bazie produkowano popularną w Polsce w tamtym okresie Daewoo Nexię.

Zobacz również: Citroen DS – wyprzedził swoją epokę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia