Powrót z wakacji – pozbądź się stresu i jedź bezpiecznie
Wakacyjne powroty nie należą do przyjemności. Koniec wakacji i urlopu a do tego wzmożony ruch na drodze są źródłem nieprzyjemnego stresu. Sprzyja to rozdrażnieniu i podenerwowaniu kierowcy, a to z kolei negatywnie wpływa jak radzi on sobie za kierownicą. Sytuacji, które „nakręcają” te emocje jest wiele: kierowca, który wymusza pierwszeństwo, zmuszając nas do nagłego hamowania, pośpiech, hałas, agresja innych kierowców, wreszcie – niepewność własnych umiejętności. Według badań brake.org.uk aż 71% brytyjskich kierowców przyznało się do utraty koncentracji podczas jazdy samochodem pod wpływem stresu lub nerwów. Jednak jak pokazują inne statystki – problemem jest nie tylko stres wywołany jazdą samochodem. Wynika z nich, że kierowcy doświadczający stresu związanego z pracą mają większą tendencję do przekraczania dozwolonej prędkości oraz podejmowania ryzyka podczas prowadzenia pojazdu. Jak więc uniknąć niepotrzebnego stresu za kierownicą i zwiększyć swoje bezpieczeństwo?
Bezpieczny powrót z wakacji uzależniony jest od Twojego nastroju ! – kilka prostych wskazówek
Napięcia mięśni można również pozbyć się dzięki prostemu ćwiczeniu relaksacyjnemu, które można wykonać podczas postoju w korku czy na światłach. Wystarczy jak najmocniej napiąć na kilka sekund mięśnie całego ciała, a potem nagle je rozluźnić. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.
„Jeśli kierowca odczuwa podenerwowanie, pomóc mogą ćwiczenia oddechowe, wykonywane np. podczas postoju na światłach. Należy oddychać głęboko z wykorzystaniem przepony, powoli licząc do dziesięciu. Inny sposób to słuchanie podczas jazdy relaksującej muzyki. Warto również mieć w samochodzie zawieszkę zapachową o aromacie mięty czy cynamonu, ponieważ te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. „W przypadku stresu sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jadąc do pracy, dobrze jest wyruszyć nieco wcześniej, aby nie próbować później nadrabiać straconych w korkach minut. Pośpiech i gorączkowe wyprzedzanie nie tylko zwiększa poziom stresu, lecz także może stać się przyczyną wypadku „– dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.