Audi E – tron – prawie 30 lat od pierwszego zelektryfikowane projektu

875

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi E Tron Quattro, źródło: wikipedia autor: Jakub Flyz1 Maciejewski

Audi E – tron – prawie 30 lat od pierwszego zelektryfikowane projektu

Audi E – tron? Myśląc o Audi chyba nie wielu osobom kojarzy się ono z autami napędzanymi lub wspomaganymi energią elektryczną. A pierwsze projekty hybrydowe pojawiły się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to przedstawiono projekt „duo”. Osiem lat później czyli w 1997 Audi przedstawiło pierwszy model produkcyjny. Było to Audi duo III. Auto bazowało na znanym modelu Audi A4 Avant. Duo III wykorzystał silniki – wysokoprężny z turbodoładowaniem o pojemności 1,9 litra bezpośrednim wtryskiem o mocy 90 KM, 89 KM oraz silnik elektryczny chłodzony wodą o mocy 29 KM. Jednak auta te nie cieszyły się popularnością. W Europie sprzedano jedynie 60 sztuk. Wynikało to głównie z tego, że auta te były dużo droższe niż standardowe modele, a nie były dużo oszczędniejsze niż Audi z silnikiem wysokoprężnym ze względu na dużą masę akumulatorów.

Audi E Tron Spyder Concept, źródło: wikipedia autor: Mic

Audi E – tron – pierwsze masowe modele zelektryfikowane

Audi duo III może przetarło pierwsze szlaki na rynku hybryd dla Audi, ale pokazało też jak dużo brakuje do ideału i jak długą drogę trzeba odbyć do tego, żeby stworzyć model rentowny zarówno dla Audi jak i dla klientów, którzy zdecydują się na hybrydę, a nie zwykły model. Konceptów było wiele, ale brakowało konkretów i modeli seryjnych. Trwało to aż 13 lat od debiutu modelu opartego na Audi A4 Avant. W 2010 roku Audi przedstawiło hybrydową wersję Audi Q5. Rok później model ten trafił do sieci sprzedaży. Napędzany był 2-litrowym silnikiem TFSI oraz 44-konnym elektrycznym. Układ napędzała 8-stopniowa automatyczna skrzynia biegów. W kolejnych latach zadebiutowały hybrydowe rodzinne Audi A6 oraz flagowa limuzyna Audi czyli model A8. W każdym z tych modeli zastosowano te same silniki.

Audi E Tron Quattro Concept, źródło: Audi – materiały prasowe

Audi E – Tron Quattro

Jeszcze w tym roku czeka nas premiera pierwszego w historii w pełni elektrycznego Audi. W marcu na targach w Genewie został zaprezentowany model koncepcyjny tego modelu, który jednak był w specjalnym kamuflażu. Będzie to SUV nazwany E-Tron Quattro. Co Audi zaproponuje w nowym modelu? Przyśpieszanie do „setki” poniżej 5 sekund, prędkość maksymalną 210km/h oraz to co najbardziej zastanawiające w autach elektrycznych, czyli zasięg – około 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Wszystko to dzięki trzem silnikom o łącznej mocy 435 KM w jeździe normalnej, natomiast chwilowa moc może się zwiększać nawet do 500KM. Ładowanie ma nie przekroczyć godziny. Cena podana na rynek niemiecki to 60tys. euro. Co ciekawe Audi jeszcze nie zadebiutowało na ulicach, a już jest prowadzona przedsprzedaż w polskich sieciach sprzedaży.

Audi E Tron Quattro Concept, źródło: Audi – materiały prasowe

Zobacz także BMW I – technologia tworzona latami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia